DOLNÍ LOMNÁ / Na začátku prázdnin (1. – 6. července) strávilo třináct dětí společně s dobrovolníky nezapomenutelný týden na táboře se zajímavým programem. Pořadatelem tábora je sdružení „Nikdy nejsi sám“. Tábor se konal potřetí.

„Program byl opravdu velmi atraktivní, byly procházky, navštívili jsme farmu s domácími mazlíčky, uspořádali jsme olympiádu. Velkým zážitkem byla jízda autobusem na golf v Ropici, kde jsme se učili hrát golf. Pokud někdo nemohl hrát, čekalo ho další dobrodružství, mohl jezdit melexem. Také jsme šli do Bystřice na hipoterapii,“ popisuje hlavní organizátorka Renata Czader.

Děti byly také na koncertu Jarka Nohavici, který se konal v rámci festivalu Na Pomezí.

Takový tábor není jen skvělým zážitkem pro děti, ale také okamžikem odpočinku pro rodiče, kteří se o děti starají 24 hodin denně. „Jsem ráda, že nám rodiče důvěřují a dávají nám své děti na celý týden. Je zakázáno volat, ale často jsou v kontaktu s asistenty, aby zkontrolovali, že je vše v pořádku,“ doplnila Czader.

Tábor pro děti se zdravotním postižením je také velkou životní zkušeností pro dobrovolníky. „Děkuji dobrovolníkům. Jsou to obvykle studenti, ale mám tu i anděly, kteří si berou volno v práci, aby mohli s námi jet. Péče o postižené děti není snadná, někteří jsou již dospělí. Musíte je krmit, oblékat, umývat, je to velká zkušenost,“ vysvětluje Czader.

„Být asistentem na táboře je velká výzva. Každé dítě je jiné, každé má jiné zvyky, každé vyžaduje obrovskou trpělivost. Uvědomila jsem si, že je třeba užívat si malých věcí, takové dítě je šťastné i z maličkostí, jsou vděčni za všechno,“ řekla dobrovolnice Teresa Teofil.

„Beru týden volno a jedu pomáhat Reni. Jsou to vděčné děti, naplňují mě, nepotřebují moc, ale potřebují velké srdce. Uvědomuji si, jaké mám štěstí, že mám zdravé děti. Každý rodič by měl takto strávil týden, ocenil by, co má, “dodala Iveta Brodzká.

AS

Štítky: , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.