Čtěte nás! Každý den nové informace!

KARVINÁ / Zajímavé vyprávění o událostech, které se udály před sto lety, s názvem „Znovuzískání nezávislosti ve stínu konfliktu na Těšínském Slezsku“ si ve čtvrtek 22. listopadu poslechli návštěvníci Polského domu PZKO v Karviné-Fryštátu. Místnost, ve které se konala přednáška, byla příliš malá pro všechny, kteří se přišli seznámit s historickými událostmi, kterých účastníky byli jejich předci.

Pořadateli akce při příležitosti 100. výročí znovuzískání nezávislosti Polska byla Místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu v Karviné-Fryštátu společně se Skupinou PZKO v Karviné-Novém Městě, které člen Piotr Lipka s nápadem uspořádat akci přišel. Zbigniew Mikesz ze Skupiny PZKO z Fryštátu na začátku vyprávěl o rytíři řádu Virtuti Militari, vítězi Kříže válečných a také jiných vyznamenání Franciszku Ćwiękale, jehož potomci žijí v Karviné. – Dcera Franciszka Ćwiękały Anna Glacová se rozhodla dát všechny památky po svém otci Muzeu 4 Pułku Strzelców Podhalańskich v Těšíně – řekl Mikesz. – Historie nejsou jenom data, názvy bitev, ale především lidé, kteří historii tvořili. Chodili po této zemi, jejich potomci dodnes žijí.

Hlavním přednášejícím byl Daniel Korbel, absolvent Právnické fakulty Slezské univerzity v Katovicích. Svou přednášku začal událostmi z října 1918, porovnal mezinárodní situaci a vysvětlil, proč měli na diplomatické úrovní čeští politici výhodu nad polskými. „Polsko bylo pod vládou třech států a v každém z nich Poláci zvolili jiný směr boje za nezávislost,“ řekl. „V té době Češi sjednotili své úsilí za nezávislost a našli podporu pro vznik českého státu. Věděli, že důležitější je jeden diplomatický rozhovor, než vojenský pluk v Těšínském Slezsku.“

Připomněl, jak vypadala etnická situace v Těšínském Slezsku, mluvil o politických otázkách, o vytvoření Národní rady pro Těšínské Slezsko, o dočasném rozdělení Těšínského Slezska a o následných událostech, s důrazem na osud lidí s nimi spojených. „Musíme pamatovat, že tito lidé riskovali celou svou kariéru, veškeré bohatství a skutečně svůj život. Dnes máme vědomí, jak to skončilo, oni to ještě nevěděli. Byli to velmi odvážní lidé. Riskovali všechno pro udržení polského cítění na Těšínském Slezsku,“ vysvětlil.

S pomocí fotografií, map a dokumentů důkladně popsal boje na Těšínském Slezsku v lednu 1919, téměř hodinu po hodině. Seznámil posluchače s osudy jednotlivců, ne vždy pozitivních hrdinů. „Bojovali jsme s Čechy, bojovali jsme v krvavé válce a francouzští akcionáři, například železáren v Třinci nebo dolů, u kávy v pařížských kavárnách řešili, kudy by měla vést hranice. A mimo jiné proto se hranice náhle v Karviné, Petrovicích rozchází s Olzou, jelikož hrabě Larisch již zadal výzkum v oblasti ložisek černého uhlí v této oblasti. A on si jedním telefonátem francouzským akcionářům nebo prostřednictvím šlechtických svazů zajistil, že tato hranice náhle vedla tak, že jeho ložisko uhlí, jeho majetek zůstal na území Československa,“ shrnul přednášející.

CR

Štítky: ,

Komentáře


Čtěte také


Parfém jako dárek: čemu věnovat pozornost při výběru
Září062020

Parfém jako dárek: čemu věnovat pozornost při výběru

Film připomíná Rodinný modelářský piknik v Ustroni
Říjen272020

Film připomíná Rodinný modelářský piknik v Ustroni

Jablunkov investoval dva miliony korun do oprav cest
Říjen262020

Jablunkov investoval dva miliony korun do oprav cest

Ve vislanské knihovně si připomněli 80. výročí úmrtí Jana Sztwiertni
Říjen252020

Ve vislanské knihovně si připomněli 80. výročí úmrtí Jana Sztwiertni

Polská mateřinka v Bludovicích bude mít druhou třídu 
Říjen192020

Polská mateřinka v Bludovicích bude mít druhou třídu 

Lanová dráha na Čantoryji podstoupí každoroční údržbu
Říjen172020

Lanová dráha na Čantoryji podstoupí každoroční údržbu

Akvarely Ewy Ćmok
Říjen152020

Akvarely Ewy Ćmok

Konference v Ustroni přiblíží papeže Jana Pavla II. jako turistu
Říjen132020

Konference v Ustroni přiblíží papeže Jana Pavla II. jako turistu

Památník tragédie na Dole Dukla čeká renovace
Říjen112020

Památník tragédie na Dole Dukla čeká renovace


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Website Security Test