REGION /Komunální volby jsou za námi. V Karviné ČSSD tentokrát získala 19 křesel z 41, tedy jeden mandát více než posledně. V Třinci s přehledem vyhrály Osobnosti pro Třinec, a získaly 21 z 33 křesel, tedy primátorem města bude nadále i Věra Palkovská. V Českém Těšíně otázka, kdo bude městu vládnout po následující čtyři roky, ještě není zodpovězená.


Oproti volbám z roku 2014 karvinské zastupitelstvo tentokrát utvoří představitelé šesti, a ne jako doposud, čtyř volebních kandidátek. Ztrátu zaznamenalo ANO (o čtyři mandáty méně) a komunisté (tři mandáty méně). Tři volební mandáty získala karvinskakolace a SPD, dva Piráti a Starostové. Voleb se v Karviné zúčastnilo 32,04 procenta voličů, což je o 4,49 procenta více než v roce 2014.

Líbí se nám to tak, jak to je, řekli si občané Třince a z velké části dali své hlasy Osobnostem pro Třinec, které do voleb vedla primátorka Věra Palkovská. V 33členném třineckém zastupitelstvu tak toto volební uskupení získalo 21 křesel. K nim přisedne pět radních z ANO, čtyři z KDU-ČSL a tři Nezávislí. S prázdnou odešli socialdemokraté, komunisti a PRO Třinec, které na volební listině mělo mnoho zástupců Coexistentie. Voleb se zúčastnilo 34,44 procenta třinečáků (o 1,89 procenta více, než v roce 2014).

Ve srovnání s Třincem a Karvinou, v Českém Těšíně voliči rozdali mandáty hodně zajímavě. Dosavadní koalice KDU-ČSL – ODS – Nestraníci získala pouze 12 křesel, což k většině v 27členném zastupitelstvu nestačí. Vítězem se stalo ANO s šesti mandáty. ČSSD z dosavadních šesti křesel získali pouze dva, komunisté mají jeden mandát (o dva méně než doposud), status quo udrželi se dvěma mandáty Nezávislí. Nově, stejně jako ANO, jsou v českotěšínském zastupitelstvu kandidáti Pirátů, kteří získali dva křesla a SPD, rovněž se dvěma zastupiteli. Jinak řečeno, v Českém Těšíně všechny scénáře jsou pravděpodobné. Volební účast byla letos o 3,17 procenta vyšší oproti minulým komunálním volbám, a vyšplhala se na hranici 39,32 procenta.
ikz

Štítky:

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test