LITVA / My, Poláci ze Zaolší, jsme se rozhodli zjistit, proč si Litva podmanila tolik básníků. Proto pozdě odpoledne 19. července jsme se vydali autobusem na Litvu. A také proto, abychom po cestě vyzvedli z Koszęcina náš Regionální soubor Błędowice, který v sídle ZPiT Śląsk intensivně trénoval.


První zastávkou na Litvě byly Kiejdany, kde se nachází mnoho památek spjatých s rodinou Radziwillů. Zajímavostí je, že Kiejdany jsou městem šesti náboženství: katolíků, kalvinistů, luteránů, židů, pravoslavných a muslimů.

Dalším městem, které jsme navštívili, byl Vilnius, který je spjat zejména s Adamem Mickiewiczem. Stopy básníka jsme našli také v Kovně. Toto město nás uchvátilo, zejména jeho historická část. Na zpáteční cestě jsme navštívili Troki, které jsou obklopené 33 rybníky. Samozřejmě jsme se zastavili i u Baltu.

Na naší cestě jsme nejenom viděli mnoho přírodních krás, historických míst, ochutnali jsme rovněž místní speciality. Domů jsme se vrátili velmi spokojení.
Lucyna Bystroń

Štítky:

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.