HAVÍŘOV-BLUDOVICE / Členové Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu v Havířově-Bludovicích se 15. března setkali na výroční schůzi. Shrnuli na ní loňský rok a připravili kalendář akcí na ten nynější.

Schůze začala kulturním programem v podání žáků polské základní školy v Bludovicích, kteří se předvedli v básnickém a hudebním repertoáru. Mladá klavíristka Ema Trávníček pak bravurně zahrála skladby Beethovena a Chopina.

Bohaté aktivity Místní skupiny v loňském roce shrnul její předseda Piotr Chroboczek. Multimediální prezentace zahrnovala nejdůležitější akce roku 2017:  Ples PZKO, Mládežnický ples, Masopustní podvečer, turnaj ve stolním tenisu, výstavu Klubu žen pojmenovanou Co zajímá seniorky z Bludovic, vystoupení Regionálního souboru Błędowice a kapely  Kamraci s pěveckým tělesem na Mezinárodním folklorním festivalu Východná na Slovensku, dále Slezské dožínky, Jubilejní odpoledne u příležitosti 70 let PZKO, vilijovku a silvestrovskou zábavu.  

Zde je nutno připomenout že Místní skupina PZKO byla letos oceněna městem Havířov v kategorii Kolektiv ta dosavadní kulturní činnost.

V MS působí Klub žen, Klub seniorů a Klub střední věkové kategorie, a samozřejmě soubor Błędowice, který loni devětkrát vystoupil s folklorním programem a osmkrát předvedl plesový program na plesech pořádaných Místními skupinami PZKO.  

Předseda Chroboczek poděkoval všem za dosavadní, zcela dobrovolnickou práci, a zároveň zdůraznil velmi dobrou spolupráci s Polskou základní a mateřskou školou v Bludovicích. Následně byl schválen kalendář akcí pro rok 2018.

Na programu schůze byla i prezentace nejdůležitějších událostí v Havířově v podobě fotografií, kterou připravila kronikářka města Hana Dvořáková. K vidění byla i výstava Ženy nezávislosti (Kobiety Niepodległości), kterou zpřístupnil Generální konzulát Polska v Ostravě.  

H. Ch.        

Štítky:

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.