V loňském roce oslavili desáté výročí svého vzniku. Letos se účastní soutěže nazvané Iniciativy PZKO. Dziecka ze Stonawy je dětský folklórní soubor, který působí při Místní skupině Polského kulturně-osvětového svazu (PZKO) ve Stonavě pod vedením Wandy Grudzińské.

Před deseti lety to byla právě Wanda Grudzińska, která začala krátce předtím učit hudební výchovu na Základní škole s polským jazykem vyučovacím ve Stonavě a kterou napadlo, že by bylo záhodno využít nadání místních žáků a poslat je do Českého Těšína k účasti v základním kole soutěžní Přehlídky lidových písní Těšínska (Przegląd Cieszyńskiej Pieśni Ludowej im. Stanisława Hadyny) v polském Koszęcině. Nově vzniklý soubor nazvala Dziecka ze Stonawy.

Sboristé tehdy s přehledem prošli kláním v základním kole a obsadili první příčku v kategorii pěveckých sborů s doprovodem kapely. Od počátku působení sboru je s ním totiž spjat i Bronisław Jeleń, který dal dohromady nefalšovanou lidovou kapelu, jejíž členy tvoří žáci stonavské pobočky Základní umělecké školy v Karviné, povětšinou absolventi polské ZŠ ve Stonavě.

Dětští sboristé se krátce nato zúčastnili mj. soutěže Śląskie Śpiewanie a Festivalu dětské písně (Festiwal Piosenki Dziecięcej). Sólista Marek Szwed zvítězil v soutěži Śląskiego Śpiewania a vystoupil ve finálovém soutěžním kole ve Visle. Dalším úspěchem mladých zpěváků byla účast ve finále Festivalu dětské písně v Havířově.

Folklórní soubor Dziecka ze Stonawy vznikl na půdě místní základní školy a patronát nad jeho působením převzala Místní skupina PZKO ve Stonavě. Stonavská ZŠ dodnes soubor podporuje a jeho členům mj. poskytuje tělocvičnu ke sborovým zkouškám. V prvních letech se do práce souboru zapojily i děti z místní MŠ, a starší žáci, přestože postupně opouštěli zdi stonavské školy, se i nadále vraceli k angažmá v souboru.

Souboru se dostalo významné podpory od vedení základní a mateřské školy, konkrétně díky jejich ředitelkám Marcele Gabrhelové a Katarzyně Donat. Souborem prošla řada členů, kteří se stali strůjci jeho početných úspěchů. Je třeba zmínit i obrovský přínos a úsilí Artura Grudzińského a paní Haliny Hekery, stejně jako práci Joanny Bystroń a Joly Jelenové, které v posledních letech pracují s nejmladšími dětmi.

Soubor Dziecka ze Stonawy se účastnil i mnoha akcí pořádaných PZKO, obecních slavností a koncertů na pozvání sousedních místních skupin PZKO; v rámci přeshraniční regionální spolupráce jeho členové vystoupili v polských Marklovicích, Lubomi a Syryni. Zvláštní pozornost si zaslouží jejich koncerty v rámci Festivalů PZKO, akademie Gustawa Morcinka, společné vystoupení se smíšeným pěveckým sborem Stonawa v rámci oslav jeho jubilea, na masopustu a dožínkách ve Stonavě apod.

V repertoáru souboru Dziecka ze Stonawy se nacházejí hry, zábavy, písně a tance tzv. „dolanské” části Těšínska. V rámci oslav pětiletého výročí vzniku souboru jeho členové zahrnuli do programu i literární legendy z pera Józefa Ondrusze, které popisují dějiny Stonavy a místního hornictví. Ústředním námětem regionálního představení u příležitosti oslav 10. výročí vzniku souboru v říjnu loňského roku bylo tzv. „Stonawski wiesieli”. Vystoupili tehdy nejmladší, současní členové souboru i jeho někdejší členové, podobně jako rodiče, pedagogové a příznivci tělesa, a nakonec i zpěváci ze sboru Stonawa.

V současnosti čítá soubor Dziecka ze Stonawy 19 členů.

Překlad: Pygmalion

Štítky: , , , , , ,

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego