ČESKÝ TĚŠÍN / Populární Akademik, jinak Akademický ples (Bal Akademicki), je skvělou možností nejen pro zábavu, ale i místem pro setkání s přáteli, které jsme dlouho neviděli. Akademik je prostě tradice. Studenti vysokých škol se na něm setkávají vždy na svatého Štěpána, čili 26. prosince.

Kdysi tradičním místem pro tento ples byl sál českotěšínského hotelu Piast. Pak po řadu let třinecký kulturní dům Trisia. Před časem se Akademik vrátil do Českého Těšína, tentokrát do zrenovovaných prosto Kulturního a společenského střediska Střelnice.

Pravdou je, že celý ples je v režii studentů. Od účastníků (starší věkové kategorie vyjma DJ-ů a reportéra Zwrotu zde nepotkáte) po pořadatelé. Ples pořádá SAJ čili Akademická sekce Jednota (Sekcja Akademicka Jedność), která funguje u HV PZKO, a ve které jsou sdružení studenti ze Zaolší.

Ples začal přípitkem a přáním skvělé zábavy. Následovala polonéza, nejdříve v podání Folklorního souboru Bystrzyca. Pak se k tanečníkům přidalo několik stovek účastníků plesu. Bystrzyca pak zatančila ještě jeden tanec.

letak_a5

K tanci hráli DJ Młynek (ve velkém sále) a DJ Bobo (v Jazz Clubu). Fungovalo několik barů, které si otevřeli studenti z různých akademických středisek. Nechyběly i tradiční plesové atributy, jako růže pro dámy a kotiliony pro pány. Půlnoc patřila loterií.

I když byl parket neustále plný, snad všichni účastníci plesu si našli čas na poklábosení s kamarády ze střední školy. Samozřejmostí byly plesové kreace – nejen dám, ale i mužů. Ti se v zásadě dostavili všichni pod kravatou, a v obleku. Jak to přesně na Akademiku vypadalo a co se na něm dělo, si můžete prohlídnout na fotografiích.

(wiek/tnj)

Štítky: ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.