Uplynulou sobotu se konal ve Vendryni jubilejní – dvacátý Letní karneval. Hvězdou večera byla věhlasná skupina Čechomor. Před jejím vystoupením se návštěvníci bavili při hudbě místní polské skupiny Glayzy a slovenského Black Bandu. Již samotný výběr hudebního repertoáru svědčil o tom, že akce byla doslova pro všechny.

Občerstvení ve stáncích umístěných ve sportovním areále zajistily pro návštěvníky akce všechna sdružení působící ve Vendryni, mj. PZKO, hasiči, včelaři a milovníci psů.

„Každé sdružení má zde svůj stánek“ říká starosta Bogusław Raszka. Spolky neplatí obci za pronájem ani halíř, avšak v rámci protislužby zajišťují jídlo pro všechny účastníky akce a mají tak možnost něco si přivydělat.

Tímto způsobem obec nepřímo sponzoruje aktivity obyvatel Vendryně.

Historie zdejších karnevalů sahá do osmdesátých let. Tehdy, když Vendryně byla ještě součástí Třince, inicioval tuto akci místní sportovní klub. A po kratší odmlce, dva roky po získání samostatnosti v roce 1997 zorganizoval 1. Letní karneval.

„Největší úspěch měl karneval v roce 2005 – u příležitosti 700. výročí založení obce. Tehdy sem zavítalo dokonce 5 tisíc účastníků“ vzpomíná Raszka.

V předchozích ročnících zahráli a zazpívali mezi jinými: Věra Špinarová, Petr Spálený nebo skupina Akurat z polského Bielska. Vystoupily zde rovněž regionální skupiny ze spřátelených obcí Goleszów (PL) a Čierne (SL) a také uskupení z ostatních místních skupin PZKO a také – jak jinak – zakladatel tohoto předsevzetí – gymnastický ansámbl „Gimnaści” z obce pořadatelů.

(ÿ)

Štítky: , , , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.