TŘINEC LYŽBICE / Až do neděle lze v Domě PZKO Adama Wawrosze v Třinci-Terase navštívit společnou výstavu připravenou členkami tří třineckých Klubů žen PZKO. Expozice představuje průřez jejich rukodělnou tvorbou v průběhu celého roku – od jarních ozdob po zimní dekorace.

V Domě PZKO jsou vystaveny práce členek Klubů žen působících při Místních skupinách PZKO v Třinci-Starém Městě, Třinci-Sídlišti a Třinci-Lyžbicích. Výstava provází návštěvníky čtyřmi ročními obdobími a prezentuje výsledky celoroční činnosti členek těchto klubů. Slavnostní zahájení proběhlo v pátek odpoledne (16. května) a výstava od prvních hodin přilákala značný zájem veřejnosti.

– Výstava vznikla z potřeby ukázat naši práci. Už velmi dlouho jsme žádnou podobnou akci nepořádaly – uvedla Barbara Bulawa, předsedkyně MS PZKO Třinec-Sídliště. – Dámy se rozhodly, že nastal čas něco společně uspořádat. Přípravy začaly ve středu – dámy se opravdu snažily, aby vše bylo instalováno, naaranžováno, a navíc se postaraly o občerstvení. Máme domácí koláče, chlebíčky, kávu, čaj a dokonce i víno – dodává s úsměvem.

Přehlídka rukodělných technik a čtyř ročních období

Na výstavě jsou k vidění různé techniky: háčkování, výšivky, pletení, šití hraček, korálková bižuterie, paličkování i dekorace z drátu. Některé exponáty mají sezónní charakter – objevují se velikonoční, vánoční i podzimní ozdoby, jiné byly vytvořeny pro konkrétní příležitosti, například jako „výbavička“ pro dítě.

– Chtěly jsme ukázat celý průřez rokem, protože dámy tvoří neustále. Vystavené práce jsou výsledkem měsíců, někdy i let práce. Část dekorací, například ty z drátu, se vyrábějí jak na Vánoce, tak na Velikonoce. Tato technika vyžaduje trpělivost a přesnost. Jedna ozdoba může zabrat i několik hodin – vysvětluje Wanda Zagurová, která koordinovala přípravu výstavy.

Kreativita a tradice

Expozice byla tematicky uspořádána. Postupně jsou prezentovány práce spojené s jarem, létem, podzimem a zimou. – Stoly jsme rozložily tak, aby byl vidět rytmus ročních období – říká Zagurová. – Nejvíce prací ale vzniklo v souvislosti se zimními svátky, protože tehdy mají dámy více času i nápadů – dodává.

Na výstavě si návštěvníci mohou nejen prohlédnout rukodělné výrobky, ale také nahlédnout do kronik jednotlivých klubů a zapsat se do pamětní knihy. Organizátoři připravili i tombolu a bufet. Hosté se mohou občerstvit kávou, čajem a domácím pečivem.

Oceněná spolupráce a pokračování činnosti

Výstava potrvá do neděle 18. května. V sobotu bude otevřena od 9:00 do 18:00 a v neděli od 9:00 do 13:00. Organizátorky se rozhodly pro třídenní expozici, protože přípravy zabraly hodně času a úsilí a bylo by škoda výstavu omezit na jediný den.

– Pomyslela jsem si, že tolik práce s instalací a přípravami by byla škoda pro jednodenní výstavu – podotkla Barbara Bulawa a doplnila, že přípravy probíhaly od středy a zahrnovaly nejen aranžování místnosti, ale i pečení na domácí pohoštění.

– Spolupráce mezi kluby se rozvíjí. Jezdíme společně na výlety, pořádáme akce, pomáháme si navzájem. Není to naše první společná iniciativa, ale první takto velká výstava. A soudě podle návštěvnosti – velmi úspěšná – uzavírá Bulawa.

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego