ŘEKA / V neděli 17. listopadu se před budovou bývalé polské školy v Řece, dnes sídlem obecního úřadu, shromáždil početný dav. Obyvatelé Řeky a okolních obcí se spolu s bývalými žáky setkali, aby slavnostně odhalili pamětní desku věnovanou této instituci.

Příchozí byli přivítáni párem v goralských krojích tradičně chlebem a solí a také sklenkou něčeho ostřejšího. Navzdory zimnímu počasí všichni přítomní vytrvali venku, aby mohli spatřit pamětní desku, kterou financoval Generální konzulát Polské republiky v Ostravě. Na desce je nápis v polštině a češtině:
„V letech 1792–1876 zde působila polská evangelická škola. V této budově v letech 1876–1974 sídlila polská obecná škola v Řece.“

Paměť na minulost je klíčová

– Sešli jsme se, abychom slavnostně odhalili pamětní desku, která bude svědectvím paměti na polskou obecnou školu v Řece, působící od roku 1792 do roku 1974. Tato deska připomene všem kolemjdoucím léta usilovné práce, obětavosti a odhodlání našich předků, kteří za velmi těžkých podmínek vybudovali školu a zajistili vzdělání pro budoucí generace – uvedla Aneta Majerčiak, předsedkyně Místní skupiny PZKO, při přivítání přítomných před budovou.

Připomněla historii budovy i učitele, kteří zde pracovali v nelehkých podmínkách. Zmínila například ředitele Jerzyho Samce, jenž se zasloužil o generální rekonstrukci školy, či Andrzeje Brzeżka, který byl nejen učitelem, ale také sbormistrem sborů Matice školské. Připomněla také Władysława Młynka, známého nejen na Zaolší. Představitelé Místní skupiny PZKO před slavností navštívili místní hřbitov, kde položili květiny na hrob Andrzeje Brzeżka.

Odhalení pamětní desky

Pamětní desku slavnostně odhalili konzul Polské republiky v Ostravě Stanisław Bogowski a starosta obce Tomáš Tomeczek. Slavnosti se zúčastnili i další hosté, například zástupci polských organizací, okolních škol a předsedkyně Hlavního výboru PZKO Helena Legowicz. Přítomní společně zazpívali píseň „Płyniesz Olzo“ a žákyně Zuzanna Olšar přednesla báseň „Dziękuję ci, ziemio“.

– Dnes stojíme před budovou, kde byla před více než 200 lety založena polská škola. Po všechna ta léta sloužila polské kultuře, šíření jejích hodnot a vzdělávání budoucích generací. Dnes vzdáváme hold všem, kteří se zasloužili o tuto skvělou tradici. Jako konzul Polské republiky na Zaolší chci poděkovat Místní skupině PZKO, vedení obce i panu starostovi za organizaci této slavnosti a za péči o tuto památku – uvedl konzul.

Starosta obce zdůraznil důležitost uchovávání historie pro místní komunitu. Oznámil, že obec ve spolupráci s Jaworzem připravuje projekty, díky kterým bude například pořízeno nové vybavení budovy a realizovány společné aktivity.

Historické zajímavosti o školství v obci přiblížil také pastor Vlastimil Ciesar.

Večer vzpomínek v Pamětní síni

Po slavnostním odhalení desky se v Pamětní síni v patře budovy obecního úřadu podělili o vzpomínky na léta strávená ve škole Karol Fójcik, bývalý předseda Místní skupiny PZKO Řeka, a Andrzej Brzeżek, syn posledního ředitele školy. V Pamětní síni byla také k vidění výstava věnovaná škole.

Karol Fójcik přiblížil historii školy a zdůraznil, že za dobu její existence zde učilo 37 učitelů. Zmínil například Władysława Młynka: – Výuka začínala zpěvem. Miloval zpěv, hrál na harmoniku a housle. Když byl v Řece, vysadil zde sad hrušní a jabloní – popsal.

Škola jako centrum života obce

Andrzej Brzeżek zavzpomínal také na společenský život obce, který byl úzce spjat se školou v Řece. Připomněl například, jak učitel posílal děti sbírat borůvky, které se pak využívaly k pečení koláčů. Ty se prodávaly během školních slavností.

Součástí školy byla také dřevěná stodola, kde se skladovalo dřevo na zimu pro vytápění budovy a kulisy pro školní představení, která se hrála v obecní hospodě.

Folklórní akcent

V další části slavnosti v sále obecního úřadu vystoupily soubory Zaolzi a Zaolzioczek. Tleskala jim zaplněná místnost plná absolventů školy, obyvatel Řeky a okolních obcí.

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego