Redakcja
E-mail: redaktor@zwrot.cz
ALBRECHTICE / Stejně jako každý rok se na konci srpna (přesněji 23.–25. srpna 2024) členové a příznivci Místní skupiny PZKO v Albrechticích vydali na poznávací a turistický výlet – tentokrát do Toruně a Bydhoště.
Cesta uběhla rychle a Toruň nás přivítala krásným počasím a vydatným obědem, jehož součástí byla regionální polévka „kwaśny klops“. Poté jsme měli možnost obdivovat panoráma města z vodní hladiny při plavbě po Visle, kde kapitán lodi vyprávěl zajímavé příběhy o objektech, které jsme míjeli.
Po plavbě nastal čas na Muzeum perníku – právě tento pamlsek Toruň nejvíce proslavil. Zábavnou a humornou formou jsme byli seznámeni s historií pečení perníků, s potřebnými ingrediencemi i s tím, jak byly kdysi vzácné. Po teoretické části jsme si mohli vyzkoušet vlastní „výrobu“ perníků, které jsme si vzali na památku.
Krásy Bydhoště
Druhý den jsme se s průvodcem vydali do Bydhoště. Prohlídku jsme zahájili návštěvou jednoho z největších kostelů v Polsku – Baziliky sv. Vincence z Pauly. Jednou ze zajímavostí je, že na finální výzdobu interiéru měl vliv známý architekt Wiktor Zin z programu TVP „Piórkiem i Węglem“.
Poté jsme prošli bydhošťským městem-zahradou (vilovou čtvrtí plnou zeleně, kterou navrhl německý architekt Joseph Stübben) a dále do parku, kde jsme poznali historii kontroverzní sochy nahé Lučištnice. Autorem této sochy je sochař Ferdinand Lepcke, který vytvořil i kašnu „Potopa“ – mnohafigurální kompozici (aktuálně restaurovanou).
Bydhošť je známá zajímavými sochami umístěnými nad vodou, u nichž je těžiště posunuto tak, aby udržely rovnováhu. Viděli jsme například „Přecházejícího přes řeku“ (nad řekou Brdou), stejně jako veslaře a skokana poblíž historických sýpek (všechny jsou dílem Jerzyho Kędziory).
Setkání s Mistrem Twardowským
Měli jsme také možnost vidět další symbol Bydhoště – ve 13:13 jsme obdivovali Mistra Twardowského, který se každý den (dvakrát denně, i ve 21:13) objevuje v oblacích dýmu a za hudebního doprovodu v okně domu č. 15 na Starém náměstí.
Nedaleko náměstí se nachází nejstarší budova v Bydhošti – Katedrála sv. Martina a Mikuláše. Při procházce městem jsme minuli také charakteristický kostel Nanebevzetí Panny Marie, hotel „Pod Orłem“ s bohatě zdobenou fasádou a mural zobrazující jednoho z tvůrců Enigmy, Mariana Rejewského, který se zde narodil.
Festival světla v Toruni
Po volném čase jsme se vrátili do Toruně, která byla ponořená do jedinečných iluminací, projekcí a světelných instalací v rámci Bella Skyway Festivalu – Festivalu světla.
Připraveni na další výlet
Třetí den jsme začali prohlídkou Toruně s průvodcem a vyslechli si další zajímavosti. Toruň je kromě perníků také pevně spojena s osobností, která „zastavila Slunce a uvedla Zemi do pohybu“ – s Mikulášem Koperníkem. Navštívili jsme jeho rodný dům a další památky.
Po obědě jsme se, jako vždy s lítostí, rozloučili s dalším městem, ale s nadějí, že za rok opět zažijeme kulturní a historické bohatství.
Velké poděkování patří skvělým organizátorkám – paním Bubikovým, průvodcům za přiblížení dávných časů a řidiči Norbertu Tobiczykovi za bezpečnou cestu.
Agata Ostrowska-Knapik
Komentáře