Redakcja
E-mail: redaktor@zwrot.cz
TĚRLICKO-KOSTELEC / Ve středu se v Těrlicku-Kostelci uskutečnily oslavy 92. výročí letecké katastrofy z roku 1932, při níž zahynuli Franciszek Żwirko a Stanisław Wigura. Akce se zúčastnili obyvatelé Zaolší i delegace z Polska a Česka, kteří uctili památku tragicky zesnulých letců. Oslavy začaly mší svatou v kostele sv. Vavřince na Kostelci, během které byly připomenuty osudy těchto hrdinů.
Po skončení mše se účastníci přesunuli na Žwirkovisko, kde položili věnce a květiny u pomníku Letce, čímž vzdali hold a vyjádřili úctu k památce těchto osobností. „Velmi srdečně vás všechny vítám, těší mě, že jsme se zde mohli sejít v takovém počtu a společně se zúčastnit této vzpomínkové akce,“ uvedla Elżbieta Štěrba Molenda, předsedkyně Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu v Těrlicku-Kostelci. MS PZKO je správcem tohoto pětního místa a organizátorem každoročních oslav.
Mezi hosty byli také významní představitelé, včetně konzula Polské republiky v Ostravě Stanisława Bogowského, obranného atašé plk. Adama Krzyżanowského z Velvyslanectví Polské republiky v Praze, plk. Władysława Blicharského, místopředsedy Svazu polských výsadkářů, a zástupců Klubu seniorů letectví z Bielska-Białé a XVIII. pobočky Zemi těšínské Svazu polských výsadkářů. Přítomna byla také např. radní města Bielsko-Białá Aleksandra Woźniak a Varšavský klub seniorů letectví zastoupený členkou vedení Dagmarou Dulembou-Polušińskou. Květiny k pomníku položila také předsedkyně Hlavního výboru PZKO Helena Legowicz, Michał Przywara z Kongresu Poláků v ČR a ředitelka Muzea Těšínského Slezska Irena French.
Vzpomínka na Józefa Stebla
Vzpomínka byla věnována také Józefu Steblovi, správci Žwirkoviska a zakladateli Výboru pro výstavbu pomníku Żwirky a Wigury v Těrlicku. „V říjnu tohoto roku uplyne 50 let od úmrtí Józefa Stebla. Byl povoláním učitel, vynikal svou láskou ke knihám, divadlu a hudbě. Byl bibliofilem, vášnivým organizátorem společenského života, ceněným řečníkem a publicistou. Především byl obětavým správcem tohoto místa, říkalo se mu kustod Žwirkoviska,“ zdůraznil Jan Przywara z MS PZKO v Těrlicku-Kostelci.
Účastníci akce si vyslechli také báseň Henryka Jasiczka „Kierownik z Cierlicka“, kterou přednesl Jan Szymanik, herec Scény loutek Bajka Těšínského divadla.
Pocta a památka hrdinům
Na závěr oslav, po položení květin k pomníku, pronesl slova konzul Polské republiky v Ostravě Stanisław Bogowski. „Na tomto místě, které se stalo symbolem oběti Franciszka Żwirky a Stanisława Wigury, vzdáváme hold jejich úspěchům a připomínáme si, jak důležité je uchovávat památku na ty, kteří formovali naši historii,“ zdůraznil Bogowski.
Komentáře