Pedagogická rada Polského gymnázia J. Słowackého v Českém Těšíně každoročně uděluje ocenění pro nejlepšího, nejvšestrannějšího a nejaktivnějšího maturanta. Letos se laureátkou „Zlatého orla“ stala Hanna Klus z Orlové. Přinášíme vám rozhovor s letošní vítězkou.

Účastnila ses během studia na gymnáziu nějakých soutěží?

Zúčastnila jsem se soutěží v přírodních vědách, jako jsou Fyziklání, chemiklání, vědecký čtyřboj. V posledně jmenovaném jsme soutěžili s týmem, kde jsme řešili úkoly z různých oborů – matematiky, fyziky, chemie a biologie. Každý z nás byl zodpovědný za jeden předmět, mně připadla matematika. Zúčastnila jsem se také jazykových soutěží.

Neuvěřitelnou příležitostí pro mě byla roční stáž na Akademii věd v Praze, kde jsem se věnovala biofyzice, konkrétně stavbě a využití biočipů v klinické diagnostice. Stáž probíhala jednou měsíčně. Přestože byly cesty do Prahy vyčerpávající, považuji to za jedno z nejlepších zážitků. Díky tomuto projektu jsem si uvědomila, co mě nejvíc zajímá a jakým směrem chci pokračovat ve svém vzdělávání. Teď mě více přitahuje matematika než biologie a chemie.

Jaké byly největší výzvy, kterým jsi musela během studia čelit?

Největší výzvou pro mě bylo soustředit se na studium navzdory obtížnému období v osobním životě.

Inspiroval tě někdo během studia?

Na gymnáziu jsem potkala mnoho úžasných a inspirativních lidí, za což jsem této škole nejvíc vděčná. Největší inspirací a osobou, která má na můj život velký vliv, je dodnes moje učitelka matematiky a fyziky. Obdivuji ji nejen v oblasti vědy, ale i jako člověka. Pomohla mi objevit směr, ve kterém se mohu najít, a mimo školu mi byla vždy oporou.

Jak se cítíš jako laureátka ocenění „Zlatý orel“? Co podle tebe nejvíc přispělo k tomu, že jsi tuto cenu získala?

Ocenění „Zlatý orel“ pro mě bylo překvapením. Myslím si, že v našem ročníku bylo mnoho lidí, kteří by si zasloužili uznání, protože jsme byli velmi aktivní skupinou mladých lidí. Samozřejmě mám z tohoto úspěchu radost. Během studia jsem se nejen účastnila soutěží, ale také jsem působila ve Studentském parlamentu, snažila jsem se být aktivní, abych si studium zpestřila a nemyslela jen na učení.

Jaké máš plány po gymnáziu?

Po prázdninách zahájím studium na Gdaňské technické univerzitě v oboru matematika. V budoucnu bych se chtěla věnovat aplikované matematice, nejlépe v medicíně. Dlouho jsem zvažovala studium medicíny, ale usoudila jsem, že pravděpodobně nejsem pro tento obor ideální. Vím, že chci dělat něco, co má smysl – chtěla bych pomáhat lidem. Výběrem matematiky mohu pomáhat globálně, například optimalizací léčebných postupů nebo analýzou biochemických procesů.

Odkud pochází tvůj zájem o matematiku?

Na gymnáziu jsem si oblíbila přírodovědné předměty a postupem času jsem zjistila, že matematika mě zajímá nejvíc. Matematika je univerzální a nadčasová, a to mě na ní fascinuje.

Proč sis vybrala Gdaňsk?

Vždy jsem věděla, že chci studovat v zahraničí. Zvažovala jsem studium v Německu, Nizozemsku a Belgii. Problémem bylo najít obor v angličtině, protože v posledních letech jich ubývá a většina se nyní vyučuje pouze v národních jazycích. Vybrala jsem si Gdaňsk, protože tamní univerzita je prestižní, nabízí zajímavý studijní program a… moře. Podařilo se mi získat české stipendium The Kellner Family Foundation pro studenty v zahraničí. Jsem za toto stipendium i za příležitosti, které mi přinese, velmi vděčná.

Máš nějaké tipy pro maturanty, kteří chtějí studovat v Polsku?

Velkou výhodou je maturita z matematiky, která otevírá dveře k mnoha oborům v Polsku, dokonce i k humanitním oborům. S maturitou z matematiky a fyziky bych se například dostala i na práva nebo psychologii.

Dále je důležité věnovat pozornost požadované dokumentaci, která na první pohled může působit složitě a zastrašujícím dojmem. Je třeba si zjistit, jaké dokumenty jsou potřeba, a připravit si je dopředu. Přestože přijímací řízení začíná později než v Česku, vyplatí se plánovat a být připraven.

Podmínky přijímacího řízení se liší podle univerzity. Například v Krakově je povinný pohovor, zatímco v Gdaňsku se hodnotí pouze maturitní vysvědčení. Výhodou je, že se tím můžete zabývat až po maturitě, tedy s čistou hlavou.

Jaké máš koníčky kromě matematiky?

Už několik let se věnuji fotografii. Měla jsem možnost fotit na mnoha úžasných akcích. Od školky hraji na klavír, což je pro mě jednou z nejvíce relaxačních činností. Kromě toho mě zajímá sport – ráda plavu, jezdím na kole, věnuji se parkouru, lezení na stěně, ale především horské turistice.

Plánuješ ještě nějaký prázdninový výlet?

Už jsem stihla navštívit bratra ve Finsku, kde jsem strávila dva týdny. Byla jsem také v Tatrách, abych zdolala nejvyšší horu Polska. Nemám konkrétní plány. Jsem spontánní a umím si koupit letenky ze dne na den.

Rozhovor vedla Alicja Iwanuszek.

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego