JABLUNKOV / Gorolský svátek není jen o vystoupeních na pódiu a příležitosti setkat se s přáteli u gastronomických stánků. Nabízí také jedinečnou možnost ponořit se do bohaté goralské kultury, které řemesla a ruční práce tvoří nedílnou součást.

Neodmyslitelnou součástí Gorolského svátku jsou dvoudenní ukázky a workshopy řemesel a rukodělných technik s názvem „Šikovné gorolské ruce“, které se konají v Městském lese.

Hlavním iniciátorem a organizátorem setkání s řemeslem a jeho tvůrci je Leszek Richter – předseda Etnografické sekce PZKO a zakladatel Regionálního muzea Adama Sikory v Jablunkově. Richter je také aktivní v rámci značky „Górolsko Swoboda regionální produkt ®“, kterou vlastní řada řemeslníků vystavujících v Městském lesee.

Již 19 let tradice

Letos proběhl již 19. ročník této akce, což znamená, že příští rok oslaví 20 let od svého vzniku jako doprovodný program Gorolského svátku.

„Začínali jsme velmi skromně. Lide k nám přistupovali s opatrností, často kvůli vyšším cenám. Ale tím, že mohli na vlastní oči vidět, jak produkty vznikají, a mluvit s tvůrci, pochopili, že ceny odpovídají kvalitě a práci, která za tím stojí,“ vzpomíná Richter.

„Máme zde řemeslníky, kteří se vracejí každý rok, a také nové tvůrce, jako například Artura Czyže z Ustroně, řezbáře a žáka Grzesia Michałka. Je tu také Piotr Kukuczka, pravděpodobně jediný tvůrce loveckých rohů a trombit v regionu, nebo vynikající kozí sýry ze Svrčinovce,“ doplňuje.

Letos se představilo kolem 40 řemeslníků. „Dbáme na kvalitu, ne na kvantitu. Snažíme se podporovat naše místní tvůrce, ale také přivádíme ty, kteří nabízejí něco, co bylo kdysi běžné i u nás, ale dnes se už nevyrábí. Příkladem jsou výrobky z jednoho kusu dřeva, tzv. mosory, které prezentuje Rudolf Gontko, jeden z posledních zástupců této staré technologie.“

Podpora kulturního dědictví a místní ekonomiky

„Naším hlavním cílem je podpora místních tvůrců, kteří jsou často nositeli našeho kulturního dědictví. Chceme jim pomoci přežit, rozvíjet se a vychovávat své následovníky. Je také důležité, aby místní komunita nakupovala od těchto tvůrců – nejen kvůli kvalitě potravin, ale také proto, že tím přispívají do rozpočtů našich obcí. Naši výrobci, na rozdíl od supermarketů, odvádějí daně tam, kde žijí. Naším cílem je budovat smysluplnou místní ekonomiku, která podporuje rozvoj regionu,“ zdůrazňuje Richter.

Přátelská atmosféra bez komerce

„Každý rok máme více věrných zákazníků, kteří se vracejí nejen pro produkty, ale také kvůli rozhovorům s řemeslníky, pochvalám jejich práce a budování vztahů. Tyto osobní vazby jsou nenahraditelné,“ říká Richter.

Příkladem toho jsou návštěníci u stánků. „Na jaře mi málem dosloužily staré krpce, tak jsem si řekl, že musí vydržet do Gorola, kde si koupím nové,“ svěřil se zákazník u stánku Karola Kufy. Jiná návštěnice dodává: „Když jsme s přítelkyněmi obdivovaly mé šperky od Malců, udělala jsem si na Gorola seznam, co koupit. Díky tomu mám už část vánočních dárků vyřešenou!“

Přímý kontakt a specifická atmosféra

Řemeslníci se na Gorola také rádi vracejí. „Jezdím sem už 12 nebo 13 let a vždy je tu skvěle. Vládne tu přátelská atmosféra bez přehnané komerce, která jinde převládá,“ říká Andrzej Malec z Ustroně. „Každý rok ukazujeme svou práci a budujeme vztahy. Jablunkov má svou specifickou atmosféru – přírodní a autentickou.“

Vzdělávání nové generace

„Naše činnost se zaměřuje také na děti a mládež. Je důležité, aby děti věděly, co je kvalitní dřevo, dobrý sýr nebo maso, a aby respektovaly práci tvůrců,“ uzavírá Richter. U mnoha stánků si návštěníci mohli vyzkoušet práci na hrnčířském kruhu, pletení z proutí a další tradiční řemesla.

„Když jsem začínal, taková možnost kontaktu s řemeslem nebyla. Těší mě, že se dnes touto cestou vydávají i jiné akce,“ dodává spokojeně Richter.

(indi)

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego