Redakcja
E-mail: redaktor@zwrot.cz
JABLUNKOV / Gorolski Święto to nejsou jen kapely vystupující na jevišti a příležitost setkat se s přáteli u stánků s občerstvením. Je to také příležitost ke společenství s široce pojatou horalskou kulturou. A řemesla a rukodělná výroba jsou její velmi důležitou součástí.
Proto neodmyslitelnou doprovodnou akcí festivalu Gorolski Święto, bez které by si bylo těžké celou akci představit, jsou ukázky a dílny řemesel a rukodělných technik „Szikowne Gorolski Rynce“, které probíhaly po dva dny v Městském lese.
Počasí mělo vliv na počet návštěvníků
„Tentokrát extrémní povětrnostní podmínky způsobily, že přišlo málo lidí. Někteří lidé již měli kyrpce objednané a přišli si je vyzvednout. Ale celkově bylo zákazníků málo,“ shrnul v neděli odpoledne Karol Kufa z Mostů u Jablunkova, který vyrábí kyrpce, opasky a další kožené zboží. Speciálně pro Gorolski Święto připravil také drobnost z kůže, která by mohla být suvenýrem z této akce – klíčenku z Gorolského Święta. Přiznal však, že ani tento suvenýr nebyl mezi zákazníky nijak zvlášť oblíbený.
O něco více zájemců prošlo kolem stánku s výrobky z kostí. Bylo to nejspíš proto, že materiál, z něhož jsou výrobky nabízené Andrzejem Malcem z Ustroně vyrobeny, je zajímavý a lidé se u stánku zastavují ze zvědavosti.
„Výrobky z kostí se zabývám už čtyřicet let. A při této příležitosti se stále vzdělávám. Je to totiž materiál, který není příliš populární. Proto jezdím s kusem kosti a ukazuji, z čeho jsou naše výrobky vyrobeny. Všichni dnes mluví o recyklaci a mně se zdá, že jsme svým způsobem součástí tohoto moderního trendu už čtyřicet let. Vždyť používáme řeznický odpad,“ řekl Malec.
Orawa
Protože regionem, který se měl na letošním festivalu Gorolski Święto rozsáhleji prezentovat, byla Orava, nemohli chybět řemeslníci předvádějící zdejší řemesla. „Přivezli jsme mimo jiné len a nářadí potřebné k jeho zpracování. Ve skanzenu sejeme len, abychom ukázali celý proces spojený s jeho zpracováním od počátku. S dětmi jsme zde také vyráběli květiny z papíru a hliněné nádoby,“ řekla naší redakci Zofia Warciak z Muzea Etnografického parku v Zubrzyci Górné.
Iniciátorem a hlavním organizátorem setkání s řemesly a jejich tvůrci je Leszek Richter – předseda Folklorní sekce Polského turistického sdružení a tvůrce Regionální komory Adama Sikory v Jablunkově, angažovaný ve značce Górolsko Swoboda. Mnoho řemeslníků vystavujících v Městském lese je certifikováno touto značkou.
(indi)
Komentáře