Skon významného polského činovníka

Andrzej Buzek, majitel statku v Konské a významný polský činovník zemřel po těžké nemoci v pondělí 8. ledna 1900 v Těšíně. Pohřeb se uskutečnil 10. ledna v Konské za účasti velkého množství lidí. Zesnulý zanechal po sobě manželku a tři syny, z nichž jeden byl inženýrem v huti v Třinci, druhý studentem medicíny v Krakově a třetí převzal statek po rodičích.

V Kunčicích řádila nemoc krup

Zánětlivé onemocnění dýchacích cest neboli krup řádilo v lednu 1900 v Malých Kunčicích (Kończyce Małe). U jistého Przywary onemocnělo všech devět dětí, tři z nich zemřely. U jistého Kuly se touto nemocí nakazily tři děti. Lidé přivolávali ke svým nemocným ratolestem lékaře, avšak tehdy tato nemoc byla téměř neléčitelná.  

Ztraceného dělníka našli v Petrůvce

Tovární dělník Rusek z Petrovic se ztratil 24. ledna 1900. Naposledy byl viděn večer, když vyšel z továrny a vydal se k místu svého bydliště. Pak zmizel neznámo kam. Teprve 29. ledna našli jeho tělo v Petrůvce, kam zřejmě spadl a utopil se, když se potmě vracel domů. Jeho mrtvola ležela ještě 30. ledna ve vodě, což vyvolalo všeobecné pobouření.

Utopila se v Olze

Jistá žena se vypravila 29. ledna 1900 pěšky z Doubravé do Fryštátu (nyní součást Karviné). Ve Starém Městě, které také tvoří část Karviné, dorazila k místu, kde se tehdy nacházel přívoz přes Olzu. Jelikož zde nebyl prám, pokusila se řeku přebrodit.

Voda však byla velmi studená, žena pravděpodobně dostala křeč a utopila se uprostřed řeky i když zde voda nebyla příliš hluboká. O několik hodin později její tělo vytáhli z vody a převezli na hřbitov do Fryštátu.

Požár cihelny

Rozestavěnou cihelnu Alfonsa Mattera v Ropici zničil z neznámého důvodu požár v noci z 1. na 2. ledna 1901. Matter byl významným stavitelem z Těšína.

Uhodily silné mrazy

Počátkem ledna 1901 na Těšínském Slezsku nastaly silné mrazy. Na otevřených prostranstvích a místech vystavených silnému větru teplota klesla dokonce na minus 15 stupňů pod nulou.

Smrt v plamenech

V domě pro dělníky stavitele Karla Korna v Bílsku vypukl v lednu 1901 velký požár. Následkem toho 17 osob zemřelo v plamenech.

V kostele našli mrtvolu dítěte

Mrtvolku pětiměsičního dítětě v krabici našli v lednu 1901 na bočním oltáři v kostele Milosrdných bratří v Těšíně. Dítě zemřelo přirozenou smrtí.

Čeští ochotníci zaujali

Představení české Divadelní ochotnické jednoty Tyl se uskutečnilo 27. ledna 1901 v sále Polského domu v Těšíně. Odehráli hru Mistr Bedrník a jeho chasa. Amatérští herci hráli velmi dobře, takže shromážděné publikum odměňovalo jejich výkony častým potleskem. Po představení se konala taneční zábava, která se protáhla až do rána.   

Bankrot mlynáře

Majitel parního mlýna Julius Müller z Těšína zbankrotoval. Poté zmizel neznámo kam. Müller hrával na burze, což mělo také vliv na jeho krach.

Silný vítr vyvrátil kříž

Silný vítr, který v lednu 1901 potrápil na různých místech obyvatele Těšínského Slezska. V obci Mnisztwo (nyní součást polského Těšína) vyvrátil hezký kamenný kříž na zdejším hřbitově. Způsobil tím značnou škodu, jelikož došlo ke zničení sochy Krista.

(gam)

Česká pohlednice Těšína z období Rakouska-Uherska z nakladatelství Edwarda Feitzingera

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.