VISLA / Z Visly dorazila smutná zpráva. V úterý zemřel Jan Kawulok, kdysi známý skokan na lyžích, závodník v severské kombinaci a trenér. Účastník olympijských her ve francouzském Grenoble, které se uskutečnily v roce 1968, měl 75 let.

Jan Kawulok se narodil 27. ledna 1946 ve Visle. Podle webu wisla.pl, Polský lyžařský svaz ho v sezóně 1963/1964 uznal za nejlepšího juniora Mistrovství Polska. Tehdy vyhrál mistrovství Polska ve skocích na lyžích a v klasické kombinaci, navíc získal bronzovou medaili ve volném stylu skupiny B.

V následujících letech obdržel řadu titulů mistra Polska a obsadil čelní místa v závodech FIS. Následkem toho byl pozván do reprezentace. Největší úspěch v zahraničí zaznamenal v závodech FIS v Rakousku, kde se umístil na 1. místě. Přitom porazil Němce Franze Kellera, mistra světa z Oslo v roce 1966.

Ve světové špičce

V sezóně 1966/67 Jan Kawulok také dosáhl mnoho úspěchů. V závodech FIS v německém Schönachu obsadil první místo, zatímco v Turné čtyř můstků ve Švýcarsku v konečné klasifikaci skončil na 3. místě. Následně vyhrál závody FIS v Kiruně (Švédsko).

Tyto výsledky dostaly Jana Kawuloka mezi světovou špičku, což potvrdil start na Olympijských hrách v Grenoble v roce 1968, kde obsadil 20. místo v kombinaci. Kromě toho započítal stříbro a bronz na závodech FIS v Rakousku a druhé místo na Mistrovství Polska ve skocích na lyžích.

Pamětní deska v Aleji sportovních hvězd ve Visle věnována Janu Kawulokovi

Trenérem strýce Adama Małysze

V sezóně 1968/69 Jan Kawulok vybojoval titul mistra Polska ve skocích na lyžích a bronzovou medaili v kombinaci. S úspěchem se zúčastnil také závodů FIS. V roce 1970  závodil na Mistrovstvích světa ve Vysokých Tatrách v Československu (nyní Slovensko), kde obsadil 17. místo. V roce 1971 se stal opět mistrem Polska ve skocích na lyžích.

Od roku 1973 začal působit jako trenér. Jeho svěřenci byli mimo jiné Andrzej Kamiński a Jan Szturc, což je skokan na lyžích, závodník v severské kombinaci, fotbalista a strýc a první trenér Adama Małysze. Během sezóny 1978/1979 v sekci kopané KS „Wisła Start”. V roce 2012 v Aleji sportovních hvězd ve Visle došlo k odhalení pamětní desky Janu Kawulokovi.

(gam)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.