Zlodějský pár skončil před soudem

Policii v Bohumíně se podařilo v listopadu 1903 dopadnout muže a ženu, kteří měli na svědomí několik vloupání, mimo jiné na římsko-katolickou faru, kde vykradli kostelní pokladnu. Kromě toho jednomu cestujícímu v Šolcově hotelu odcizili čtyři sta korun a v bytě manželů Stoklasových sto dvacet korun. Povedený pár skončil před soudem.

Opětovné dopadení zločince Kuśe

Nebezpečnému zločinci Kuśovi se podařilo v říjnu 1903 uprchnout, zrovna když byl veden Bobreckou ulicí v Těšíně do vězení. Z nabyté svobody se ale dlouho netěšil. Už v listopadu se porval v jedné těšínské hospodě s vojákem, který ho pak bodl bajonetem do krku. Když na místo rvačky dorazili četníci, poznali ve zraněném uprchlého Kuśe.

Nenechavá sousedka

Jablunkovskou hostinskou paní Pindurovou okradla koncem listopadu 1904 její sousedka Muchová. Po její nezvané návštěvě hostinská přišla o veškerou drůbež.

Zatkli podezřelou z vraždy dítěte

Osmadvacetiletou služku Annu Boszczykovou z Horních Tošanovic zatkli v listopadu 1904 policisté v Těšíně. Byla podezřelá z vraždy dítěte.

Šest měsíců za zabití

Dvacetiletý čeledín z Návsí Jan Czudek, kterého nedávno propustili z vězení, uhodil v opilosti kamenem rolníka Jiřího Heczka, který následkem toho zemřel. Před těšínským soudem v listopadu 1904 za to vyfasoval šest měsíců pobytu za mřížemi.

Z žebráka se vyklubal ruský hodinář

Těšínská policie zatkla v listopadu 1906 slušně oblečeného muže, který obcházel místní obchody a snažil se něco vyžebrat. Zatčený uvedl, že se jmenuje Josef Ginsberg, a že je hodinářem, který uprchl z Ruska.

Zanechal po sobě krvavou stopu

Nádeník Jan Lipa se 19. listopadu 1906 vloupal do vily na Bobrecké ulici v Těšíně a odcizil tam dvě starožitné pušky. Přitom se pořezal o okenní sklo. Protože silně krvácel, strážníkovi Siostrzonkovi stačilo pouze jít po jeho stopě a pak ho zatknout.

Srážka s vagony

Do tří prázdných vagonů narazil 4. listopadu 1907 na nádraží v Těšíně osobní vlak přijíždějící z Bohumína. Lokomotiva i vagony byly mírně poškozeny. Dvě osoby utrpěly lehká zranění.

Oběsil se ze strachu před trestem

Vrátný v třineckých železárnách Antonín Haratyk se v listopadu 1907 pokusil ukrást na nádraží v Třinci košík z ovocem. Starší otec několika dětí, který bydlel v Puňcově, se pak  z obav před trestem oběsil. 

Okrádal své chlebodárce

Jednadvacetiletý Jan Cholewa, sluha v továrně na likéry v Těšíně, se ocitl v podezření, že krade svému chlebodárci cukr. Teprve po dlouhém zapírání se v listopadu 1907 přiznal městskému strážníkovi Plecháčovi, že je tomu tak.

V Cholewově bytě se kromě kradeného cukru našly ještě láhve a soudky s likéry, rumem, koňakem a lihem, a kromě toho kožich a různé zámečnické nářadí, které nepoctivec odcizil svému dřívějšímu zaměstnavateli, uměleckému zámečníkovi.

Pytláci na Javorovém

Hajný Śliż narazil počátkem listopadu 1913 v lesích na Javorovém vrchu na dva ozbrojené pytláky. Protože se obával zakročit proti nim sám, seběhl rychle do Tyry pro pomoc. Měl štěstí, protože se mu s narychlo sehnanými pomocníky podařilo dopadnout oba pytláky přímo při činu. Jednoho z nich, Śmiłowského z Řeky zadrželi na místě, druhý, Kantor z Gutů, sice unikl, ale později byl dopaden.

(gam)

Chata na Javorovém vrchu v letech 1905 – 1910
Fotopolska

Komentáře


Čtěte také


Evakuace středních škol v Českém Těšíně. Za vším je anonýmní výhružný e-mail
Prosinec092022

Evakuace středních škol v Českém Těšíně. Za vším je anonýmní výhružný e-mail

10 tipů na víkend
Prosinec082022

10 tipů na víkend

10 tipů na víkend
Prosinec012022

10 tipů na víkend

Skvělá párty. Tři koncerty během jednoho večera. Taková byla „Střelniční ve zvucích“
Listopad302022

Skvělá párty. Tři koncerty během jednoho večera. Taková byla „Střelniční ve zvucích“

Škola v  Dolní  Lomné připravila adventní jarmark. Spojila tři generace
Listopad292022

Škola v Dolní Lomné připravila adventní jarmark. Spojila tři generace

Hledání předků z Ostravy. Možná nám můžete pomoci?
Listopad292022

Hledání předků z Ostravy. Možná nám můžete pomoci?

Mateřská škola v Oldřichovicích funguje již 95 let. Učitelky a děti připravily kouzelný večer
Listopad282022

Mateřská škola v Oldřichovicích funguje již 95 let. Učitelky a děti připravily kouzelný večer

Virtuální bitva o Zaolší. Mladí lidé změří své síly v e-sportovním turnaji
Listopad282022

Virtuální bitva o Zaolší. Mladí lidé změří své síly v e-sportovním turnaji

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.