ČESKÝ TĚŠÍN / V souvislosti s nadcházejícími parlamentními volbami v České republice se Studentská rada Polského gymnázia Juliusze Słowackého v Českém Těšíně rozhodla otestovat volební preference studentů a učitelů a přiblížit volby nezletilým studentům, kteří se jich ještě nemohou zúčastnit.

V úterý 5. října se proto jedna z učeben během polední přestávky proměnila ve skutečnou volební místnost, kde zasedala volební komise a byla umístěna volební urna. Nechybělo také místo za plentou, kde voliči na speciálních lístcích označovali jednu z 22 stran nebo koalic, které se letošních voleb účastní.

Žáci projevili o volby značný zájem, hlasovat jich přišlo přes 56 %. Agata Grycz, členka studentské rady, hovoří o tom, jak probíhaly studentské volby a jejich příprava.

Proč jste se rozhodli uspořádat volby?

Důvodů bylo několik. Jedním z prvních impulsů byla vlastně zvědavost, jak budou hlasovat naši vrstevníci. Kromě toho jsme chtěli vzbudit zájem o politiku mezi studenty, a ty, kteří už můžou volit, povzbudit k účasti v letošních parlamentních volbách. Chtěli jsme kolegům ukázat, že se není čeho bát, že to není složité ani časově náročné.

Jak nakonec dopadly volby ve vaší škole?

Volby se konaly v úterý 5. října během polední přestávky. Každý žák nebo učitel přišel do třídy, která se stala volební místností, nechal se zapsat do seznamu, dostal hlasovací lístek, označil na něm jednu stranu nebo koalici a vhodil ho do volební urny. Když volby skončily, čtyřčlenná komise složená ze členů studentské rady sečetla hlasy a připravila statistiku.

Jak jste přesvědčovali své kolegy, aby se voleb zúčastnili?

Informace jsme zveřejnili na školním Facebooku a Instagramu a také jsme je dali do školního rozhlasu. Kromě toho měl zástupce každé třídy, který je členem studentské rady, přesvědčit své spolužáky k účasti. No, a během voleb chodili organizátoři po chodbě a vyzývali studenty, aby hlasovali.

Proč byla tak nízká účast učitelů?

Musíte se jich zeptat. Nás také zklamala tak nízká účast učitelů.

Jak hlasovali studenti gymnázia? Přesvědčte se sami

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego