HORNÍ SUCHÁ / Včera od 10 do 13 hodin se v Základní škole s polským vyučovacím jazykem v Horní Suché četla Moralność Pani Dulskiej (Morálka paní Dulské) od Gabriely Zapolské. Národního čtení se zúčastnila mimo jiné generální konzulka Polské republiky Izabella Wolłejko-Chwastowicz, náměstek primátora města Havířova Bogusław Niemiec a ředitelé polských škol.

Letošní ročník je jubilejní, protože se koná již podesáté. Kampaň zahájil v roce 2012 polský prezident Bronisław Komorowski. Od roku 2015 převzal čestnou záštitu prezidentský pár Andrzej Duda a Agata Kornhauser-Duda.


O organizaci letošního ročníku Národního čtení v polské škole v Horní Suché jsme si povídali s ředitelkou školy Monikou Pláškovou.

Jste jedinou školou v našem regionu, která se zapojila do kampaně „Národní čtení“. Kde se tento nápad vzal?

Myšlenka se zrodila před čtyřmi lety a od samého počátku, kdy jsem nastoupila do funkce ředitelky Základní školy s polským vyučovacím jazykem v Horní Suché, jsme v naší škole organizovali Národní čtení. V loňském roce jsme se bohužel museli vzdát čtení kvůli pandemii. Letos jsme se však k mé radosti k této myšlence vrátili v poněkud pozměněné podobě.

Jak se vám líbí letošní výběr knihy?

Je to velmi náročné čtení, protože je to drama, takže máme dějství, scény, role, jsou tam poznámky pro herce a pro režiséra. Čtení ve verzi monologu je poměrně náročný počin, ale mám dojem, že dnes to všichni zvládli velmi dobře.

Takže by bylo snazší číst prózu?

Určitě ano. Je třeba také zdůraznit, že dnes čteme původní verzi, neprovedli jsme žádné zkrácení ani úpravy. Je to o to náročnější, že čtenáři vidí text poprvé. V předchozích ročnících dostali čtenáři text předem, aby si ho mohli připravit. Měli jsme připravený seznam hostů, kteří vystoupili ve školní hale. Letos máme spontánní událost. Vlastně nevíme, kdo přijde, kdo bude číst danou scénu. Je to improvizace, ale myslím, že je velmi zdařilá.

Jsem pozitivně překvapená, že se čtenáři dokážou s tímto náročným textem vypořádat…

Největší výzvou pro nás bylo zajistit kontinuitu. Zatím nebyla židle prázdná. A nejvíc jsem se obávala toho, že i přes docela dobrou reklamu budeme mít chvíle, kdy nikdo nebude číst. Přesto je místo je stále obsazené. Jsem také ráda, že se vydařilo počasí. Kdyby nás dnes přivítal déšť, akce by bohužel skončila, protože letos poprvé čteme venku před školou.

Kdo akci organizoval?

Jako každý rok jsme si vše zorganizovali sami. Kameru a živý přenos na sociální sítě zajistili rodiče našich dětí. Kavárnu uspořádali učitelé. Knižní veletrh zajistilo spřátelené knihkupectví u Wirthů v Českém Těšíně. Ceny pro čtenáře věnoval Kongres Poláků v České republice.


Morálka paní Dulské

Gabriela Zapolska napsala Moralność Pani Dulskiej (Morálka paní Dulské) na podzim roku 1906. Dílo je považováno za jeden z její nejvýznamnějších tvůrčích počinů. Dílo se vyznačuje komediálností, množstvím morálních postřehů a zejména silným sociálním poselstvím. Premiéra hry se konala 15. prosince 1906 v Městském divadle v Krakově. O několik týdnů později byla inscenace uvedena ve Varšavě a poté ve Lvově, kde autorka osobně dohlížela na přípravy a účastnila se zkoušek.

Moralność pani Dulskiej (Morálka paní Dulské) se stala součástí repertoáru polských divadel, vždy s úspěchem. Úspěšná byla i v zahraničí. Podle hry byly natočeny i filmy, včetně snímku z roku 1930, který je považován za první polský zvukový film.

(SG)

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego