WISLA / Již tento víkend se ve Visle chystá čtvrtý Festival sýrů. Akce se uskuteční při horní stanici lanové dráhy Skolnity Wisła Ski&Bike Park v nadmořské výšce 660 metrů.

Festival začíná v sobotu 6. srpna v 16.00 hodin vystoupením Kapely Istebna. Tato čtveřice muzikantů pochází ze souboru Zespół Regionalny „Istebna” a hraje v klasické smyčcové sestavě – dvoje houslí, viola a kontrabas. Od 17.00 hodin přijde řada na ukázky výroby sýrů, které předvede Józef Michałek, pastevec z Istebné.

Od 18.00 hodin se představí kapela Beskidzcy Zbóje. Tuto skupinu tvoří několik desítek členů, jsou mezi nimi hudebníci, lidoví vyprávěči, multiinstrumentalisté, tanečníci a družina zbojníků, která pořádá inscenovaná zbojnická přepadení. Zbojnické instrumentárium tvoří m. j. housle, viola, akordeon, kontrabas, dudy, beskydské pastevecké nástroje, trombita, pastýřský roh a další.

V 19.00 hodin začíná koncert souboru Pogwizdani, který se skládá ze sedmi mladých nadaných mužů. Spojují tradiční horalskou hudbu s jinými hudebními styly. Pochází  z obce Łącko a okolí v okrese Nowy Sącz, avšak jsou známí téměř v celém Polsku. Na Facebooku mají víc jak 100 tisíc fanoušků.

V neděli od 16.30 hodin začnou opět ukázky výroby sýrů. O hodinu později zahraje Kapela Zbójnicy, zatímco v 18.30 hodin se uskuteční koncert souboru Baciary, který vznikl v roce 2002 na Podhalí. Svou hudbou a lidovými kroji skupina navazuje na horalskou tradici. K jejím nejznámějším skladbám patří „Żyje się raz“, „Oczy zielone“, „Nic do stracenia“, „Jak się bawią ludzie“.

Nebudou pochopitelně chybět stánky se sýry, například z Wisly, Istebné a Koniakowa, sýry z z podhorské vsi Rajcza, z Podhalí, Podkarpatska, stejně jako z Česka a Slovenska. Další stánky budou nabízet tradiční rukodělné výrobky. Případní zájemci se budou moci naučit vyrábět užitné předměty z drátu či oděvy z kůže.

Vrchu Skolnity se říká „Střecha Wisly”, jelikož horní stanice lanovky se nachází v nadmořské výšce 660 metrů.  

(gam)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.