Dnes se koná maturita z polského jazyka. Jaká témata si vybrali žáci polského gymnázia? – zwrot.cz

ČESKÝ TĚŠÍN / Studenti posledních tříd Gymnázia Juliusze Slowackého v Českém Těšíně dnes zahájili maturitní zkoušky. Maturitu z polského jazyka dnes psalo 76 osob.

Tomu předcházelo ranní testování na covid-19. Maturity probíhaly v hygienickém režimu, v respirátorech, v menších skupinách rozdělených do více tříd. Ale ve škole, ne online, i když se žáci tímto způsobem učí už druhým rokem. Je v této situaci stres větší? Menší? Je vůbec třeba se něčeho obávat?

„Těžko říct. Zdá se, že jsme připraveni, ale…,“ Jakub zaváhá. Distanční vyučování mu vůbec nevadilo, naopak.

„Ale uvědomuji si, že ne všichni to mají stejně. Někteří si myslí, že distanční forma je horší, protože komunikace s učitelem není tak dobrá, jako ve škole,“ řekl.

Nicméně maturita je maturita, takže… „Stres to je. Bojíme se, jaká dostaneme témata,“ řekla ráno před zkouškou Magda, která si myslí, že by bylo mnohem lepší, kdyby se vyučování před maturitou konalo normálně.

Čtyři témata na výběr

Maturitu psalo 76 osob. Většina z nich (42) se rozhodla zpracovat téma: „Umění žít spočívá v tom, že si užíváme jednoduchých věcí. Jaký je váš názor na toto téma?“

Vzhledem k tomu, že máme teď rok Stanisława Lema, objevilo se i téma s citátem z jeho díla: „Neboť včerejší mimořádnost se stává dnešní banalitou a dnešní extrém se stává zítřejší normou.“ S. Lem. Přemýšlejte o tom, jakým směrem se bude svět v blízké budoucnosti ubírat. Vybralo si ho 18 maturantů.

Na třetím místě v žebříčku oblíbenosti se umístilo téma založené na citátu z básně Zbigniewa Herberta „Poselství pana Cogita“. Jednalo se o zamyšlení nad vztahem člověka ke všemu, co sám nevytvořil.

Pouze jeden student si vybral téma, ve kterém měl na základě přečtených knih odpovědět na otázku: Co je v knihách pevněji uzamčeno?

(indi)

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



 

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA NA ZAOLZIU
W TWOJEJ SKRZYNCE!

 

DZIĘKUJEMY!

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego