Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
„Szczęśliwe utwory“ od Karola a Adama Hławiczků zařadila do svého repertoáru paní Ewelina Bachul-Cienciała.
Dvojalbum nahrála na varhanách v Ježíšově kostele v Těšíně, v místě, kde oba skladatelé poznávali možnosti tohoto největšího nástroje. Stojí za zmínku, že právě z iniciativy Karola Hławiczky byl po první světové válce pro tento chrám zakoupen nový nástroj Wilhelma Sauera, který tam stojí dodnes.
Bratři Hławiczkové, působící v Těšínském Slezsku, byli varhaníci. Karol Hlawiczka byl kromě umělecké činnosti také muzikologem. Součástí alba je také booklet, v němž dílo Hławiczků přibližuje prof. Julian Gembalski a umělce a historické pozadí popisuje skladatel Ryszard Gabryś.
Písně jsou v duchu pozdního romantismu a téměř všechny jsou plodem inspirace náboženskými písněmi. Album otvírá Preludium a fuga „Hejnał wszyscy zaśpiewajmy” Karola Hławiczky a končí „Dziękujmy Bogu wraz” („Nun danket alle Gott”) Adama.
Proč se písně bratrů Hławiczků objevily na albu mladé umělkyně?
„Vždycky jsem byla přesvědčena, že bychom se měli starat o svou kulturu, takto jsem byla vychovávána. Prof. Gembalski, u kterého jsem studovala na Hudební akademii v Katovicích, nás vždy přesvědčoval, abychom hráli díla slezských skladatelů. O těchto skladatelích jsem věděla, ale neznala jsem jejich písně. Jednou jsem si všimla v knihkupectví nakladatelství Augustana v Bílsko-Biale, že prodávají sbírku jejich děl, tak jsem ji ze zvědavosti koupila a začal se seznamovat s jejich dílem.
Zjistila jsem, že je to velmi dobrá hudba, která vlastně vůbec není známá, nikdo ji nehraje ani nenahrává. Na začátku jsem samozřejmě některé skladby zařadila do svého repertoáru a zahrála je na koncertech a musím říct, že na posluchače udělaly velmi dobrý dojem. Nápad připravit monografii přišel později. Na nahrávání těchto děl jsem získala podporu v podobě stipendia starosty Těšína,“ říká Ewelina Bachul-Cienciała, autorka alba.
Skladby, které jsou součástí alba, si můžete poslechnout níže
Komentáře