Čtěte nás! Každý den nové informace!

KARPENTNÁ / Jednou z nejvýraznějších osobností mezi polskými učiteli na české straně Těšínska byl dlouholetý ředitel školy v Karpentné Jan Sikora. Letos uplyne 60 let od jeho smrti.

Jan Sikora se narodil 27. srpna 1884 v obci Godziszów (Hodišov) na Těšínském Slezsku. V rodné obci začal chodit do školy a ve vzdělávání pokračoval v Bielsku, kde také absolvoval první ročník Učitelského semináře. Poté se dál vzdělával v Těšíně. Tam také v letech 1906-1907 sloužil u 100. pluku rakouské pěchoty. Bylo to v dobách, kdy Těšín navštívil předposlední rakouský císař a uherský král František Josef  I.

Začátek pedagogické kariéry

Učitelský diplom Sikora získal v roce 1909 v Krakově. O tři roky později úspěšně složil kvalifikační zkoušky. Absolvoval také několik kurzů pro učitele. Jeho prvním pedagogickým působištěm byla polská škola v Konské. Následně učil dva roky v Hradišti a rok v Mostech u Jablunkova. V roce 1919 se oženil s Annou Kokotkovou z Karpentné, kde se od roku 1912 věnoval práci pedagoga. Tam byl také jmenován ředitelem školy. Tuto funkci zastával s kratšími přestávkami až do roku 1937.

První škola v Karpertné

První škola v Karpentné byla otevřena v roce 1872 v dřevěnici tehdejšího fojta Jana Kalety, který byl zároveň jejím prvním učitelem. Ve vyučování žáků mu pomáhal jeho syn. Předtím zdejší děti navštěvovaly školu v Bystřici. O dva roky později ve vsi vyrostla školní budova  na pozemku, který poskytl Kaleta. Stavbyvedoucím byl mistr Staniek z Třince. Objekt měl na střeše charakteristickou věžičku, v níž se nacházel stokilogramový zvon, který věnoval místní horal Paweł Kuruz.

Vyučování probíhalo v jedné třídě, k otevření druhé došlo teprve v roce 1912. Prvním řídícím učitelem se stal až do roku 1914 Jan Pilch. Pocházel z Visly, v Karpentné se zabydlel natrvalo. Místní horalé si ho vážili, navíc jim byl vždy ochoten poradit i pomoci. Vyznal se také dobře v bylinkách.

Jedním z žáků školy byl Hadyna

Pilchovovým vnukem byl již zesnulý Stanisław Hadyna, zakladatel známého folklórního souboru Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, hudební skladatel a spisovatel. Hadyna jako dítě navštěvoval školu v Karpentné. Pohřben je evangelickém  hřbitově „Na Groniczku” ve Visle. Když v roce 1922 došlo v Karpentné k založení české školy, jedna z jejich dvou tříd se nějaký čas nacházela v budově polské školy.

Během německé okupace v objektu sídlil obecní úřad a byl tam i obchod. Po válce vyučování zpočátku probíhalo v české škole.  Polská byla otevřena teprve po komplexní rekonstrukci. V roce 1978, ředitelem byl tehdy Gustaw Sajdok, škola musela být uzavřena kvůli malému počtu žáků. Poté se v ní ještě nějaký čas nacházela polská mateřinka. Nyní (už bez věžičky) slouží jako soukromá stolářská dílna. 

Dlouholetým starostou

V podhorské obci Sikora zastával řadu let funkci starosty a kromě toho se angažoval i v jiných oblastech. V roce 1926 založil místní sbor dobrovolných hasičů, což o sedm let později vedlo k výstavbě požární zbrojnice. V roce 1930 podnítil vznik Komise pro stavbu kaple, která vyrostla v obci ještě v tomto roce. U kapličky se našlo také místo na menší hřbitov. O šest let později díky jeho snahám vznikl v Karpentné Drenážní spolek za účelem odvodňování zdejších polí.

Oslavy nového roku v těsném sousedství nacistů

V letech  1934 – 1937 inicioval výstavbu turistické chaty na Kozinci. V říjnu 1939 Jana Sikoru zatklo gestapo. Naštěstí po několika týdnech ho propustili na svobodu. Později navázal spojení s partyzánskou skupinou „Nad Olzą”. Na Silvestra 1942 nacisté v chatě na Kozinci bouřlivě slavili příchod nového roku. V přilehlé hospodářské budově se přitom uvelebili partyzáni, jež si dopřávali pečené husy a víno.

V chatě pracovala sestra Jana Sikory Helena Walková. Zatklo ji gestapo a konce války se nedočkala. Jan Sikora se dožil 77 let. Zemřel 19. prosince 1961 v nemocnici v Českém Těšíně.

(gam)

Komentáře


Čtěte také


Před šedesáti lety došlo k uzavření polské školy v Kojkovicích
Březen072021

Před šedesáti lety došlo k uzavření polské školy v Kojkovicích

Divadelníci z Komorní Lhotky vás zvou na divadelní představení
Březen052021

Divadelníci z Komorní Lhotky vás zvou na divadelní představení

Kurzy pro deváťáky budou letos online
Březen022021

Kurzy pro deváťáky budou letos online

U hypermarketu v Těšíně stojí nádoba ve tvaru srdce. Určena je na sběr víček
Březen022021

U hypermarketu v Těšíně stojí nádoba ve tvaru srdce. Určena je na sběr víček

Rozkvetly sněženky
Únor282021

Rozkvetly sněženky

Už víme, kdo může překročit hranice, aniž by musel jít do karantény
Únor272021

Už víme, kdo může překročit hranice, aniž by musel jít do karantény

Zveřejněno nařízení polské vlády. Už víme, kdo může překročit hranice, aniž by musel být v karanténě
Únor272021

Zveřejněno nařízení polské vlády. Už víme, kdo může překročit hranice, aniž by musel být v karanténě

Divadelní dárek na Den žen
Únor262021

Divadelní dárek na Den žen


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Website Security Test