Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
CIESZYN / Další z cyklu „Szerszniková setkání“ pořádané v Muzeu Těšínského Slezska v Cieszyně bylo věnováno Gustawovi Morcinkovi. Rozalia Wawronowicz vyprávěla četným posluchačům o této vynikající postavě spojující obě části Těšínského Slezska.
Rozalia Wawronowicz seznámila publikum s biografií tohoto spisovatele, mluvila také o podrobnostech jeho života za války.
„Byl jediným polským spisovatelem, který představil Slezsko polské literatuře. Sám uvedl, že chce přiblížit Slezsko k Polsku a Polsko ke Slezsku. Udělal to. První knihou na toto téma byl „Wyrąbany chodnik”,“ shrnula Wawronowicz.
A ačkoli spisovatelova rodná Stará Karviná se nejen ocitla mimo hranice Polska, ale zcela zmizela z povrchu země, můžeme se dozvědět o světě Morcinkova dětství čtením jeho autobiografického románu „Czarna Julka“.
Najdeme zaolzianské motivy ještě někde jinde na stránkách jeho knih? „Psal hodně o hornících. „Roztomili ludkowie“ nebo mnoho dalších knih, které Morcinek napsal po druhé světové válce, také částečně popisují tato místa, ale nejpřesněji je odráží právě „Czarna Julka“,“ dodala Wawronowicz.
Stojí za zmínku, že přednášky ze série „Szerszniková setkání“ se konají v Muzeu Těšínského Slezska poslední středu každého měsíce (kromě července, srpna a prosince) v 17:00. Účast na přednáškách je zdarma.
(Indi)
Komentáře