KARVINÁ / Psal o Karviné. O té, kterou si pamatoval z dob svého dětství a která už neexistuje. V pondělí v rámci „Literárních večerů“ Střediska polské literatury Regionální knihovny v Karviné se uskutečnila přednáška o Wilhelmu Przeczkovi.

Učitel, překladatel, básník a také autor prózy. Všechny tyto pojmy odpovídají osobnosti Wilhelma Przeczka. „Narodil se v Karviné. Proto se dnešní setkání dokonale vepisuje do letošních oslav 750. výročí první zmínky o Karviné,“ prozradila Barbara Kołatek, vedoucí Střediska polské literatury. Roli přednášejícího se ujal Libor Martinek, který ukázal publiku nejen životopis Przeczka, ale i jeho tvorbu.

Tvorbu, která byla nakonec silně spjatá s Karvinou a hornickými tradicemi. V poezii se také objevují postavy matky, otce nebo dědečka. Ti, kteří se shromáždili v sále, měli příležitost poslechnout několik z nich v nahrávce, na které je prezentoval Karol Suszka.

Na komorní setkání přišla i dcera Wilhelma Przeczka se svým manželem a dětmi. Právě ona odhalila trochu soukromí a odpověděla na otázky týkající se soukromých záležitostech svého otce. „Během své práce potřeboval ticho, což bylo obtížné, když v domě byly dvě energické děti. Proto se naučil pracovat v noci. A vnuci byli nejdůležitějšími lidmi v jeho životě. Dovolil jim úplně vše,“ vyprávěla Lucyna Przeczek-Waszkowa. S dojetím vyprávěla i o posledním dnu svého otce, když se mu v nemocnici podařilo na chvíli poslechnout nahrávku s jeho básněmi, které recitoval Karol Suszka.

Mohlo by se zdát, že postava Wilhelma Przeczka je poněkud zapomenutá. Jeho díla jsou však stále populárnější, zejména mezi mladými lidmi. „Studenti gymnázia si oblíbili „Kazinkowe grani“ přiznala Barbara Kołatek a doplnila, že knihovna má bohatý výběr poezie a prózy tohoto spisovatele z Karviné.

kc

Štítky: ,

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego