Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
GUTY / V neděli 6. srpna se věřící poprvé setkali na mši u kříže, který neshořel během požáru, jež pohltil dřevěný kostel Božího Těla z roku 1563. Kostel podpálili žháři v noci z 1. na 2. srpna. Mše pod širým nebem se zde teď budou konat každý týden.
Mše se zúčastnilo několik stovek lidí, nejenom z Gutů. Vedl ji kněz Kazimierz Płachta, farář římskokatolické farnosti ve Stříteže, do které Guty patří.
V očích mnoha věřících se objevily slzy. Ve vzduchu bylo cítit vůni spáleného dříví. Za křížem bylo vidět spálené trámy kostela, spálená byla i část plotu z té strany, kde vítr rozšířil požár. Zničené stromy již byly pokácené, zůstaly ty, které měly spálené listí nebo kůru. S tímto smutným obrazem kontrastovala sytá zeleň dále rostoucích stromů.
Misijní kříž, který stál v těsné blízkosti před kostelem, se z požáru zachránil snad zázrakem.
– Dnes nás nepozval hlahol zvonu, ale vůně spáleného kostelíku – říkal kněz a prosil o odpuštění žhářům. – Nepozval nás hlahol zvonu, ale Ježíš z kříže, jež volá: Odpusť jim Otče, protože nevědí, co činí. – Kázání pak bylo o štěstí, které se nedá koupit a o naději.
Neděle, kdy se mše konala, byla zároveň dnem Proměnění Páně. – Pane, dobře je nám s tebou, postavíme tady stan – citoval farář z Evangelia.
Ke konci mše se kněz Płachta vrátil ke shořelému kostelíku. – To, co se stalo, není tragédii. Je to bolestná zkouška naší víry, naděje a lásky – zdůraznil.
– Kříž je symbolem naděje, že z toho popela může vzejít dobro. Nesuďme, modleme se – apeloval k věřícím.
Vyjmenoval také předměty, které patří k gutskému kostelíku a neshořely proto, že se v době požáru nacházely na jiném místě. Jsou to ornáty, paškály, kalich a socha, která je ve frýdeckém muzeu.
Farář děkoval také všem, kteří již pomohli, i finančně. Je už jisté, že kostel bude znova postaven. Některé z institucí nabídly konkrétní pomoc.
Připomeňme: v souvislosti z podpálením kostela v Gutech policie zadržela tři podezřelé. Frýdecko-místecký soud poslal do vazby dva z nich – mladé muže ve věku 17 a 18 let, kteří měli v plánu další žhářské útoky, také na církevní budovy. Třetí osoba, jež poskytla informace o dvou žhářích, je vyšetřovaná na svobodě.
CR/tnj
Štítky: kostel Božího Těla v Gutech, požár kostela v Gutech
Komentáře