Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
KOŠAŘISKA / Dne 5. dubna se v základní škole v Košařiskách konal Den otevřených dveří. Vzhledem k tomu, že ve škole jsou polské a české třídy, byl Den otevřených dveří uspořádán také společně. Umělecký program připravili žáci českých i polských tříd a také žáci, kteří navštěvují základní uměleckou školu.
Daniela Slawinska, ředitelka školy v Košařiskách, zdůrazňuje, že obě školy, polská i česká, jsou silně propojeny a zároveň vzdělávají ve vlasteneckém duchu, přičemž kladou důraz na spolupráci a vzájemný dialog.
Úzká spolupráce a zároveň národní identita
„Některé předměty, například jazykové, probíhají společně. Polské a české děti se společně učí anglicky a česky,“ vysvětluje Sławińska.
Ředitelka školy zdůrazňuje, že spolupráce je skvělá. – Mezi polskými a českými dětmi nedochází k žádnému negativnímu dělení. Zároveň samozřejmě dbáme na vlastenecké aspekty. Chceme, aby děti byly vychovávány ve vlasteneckém duchu, ale zároveň nechceme, aby mezi nimi docházelo k národnostním konfliktům. A to se daří,“ raduje se Daniela Sławińska.
Žáci ve výuce používají literární jazyky polštinu a češtinu. O přestávkách a v družině mluví většinou česky. „Také rodiče, polští i čeští, chtějí, aby některé školní akce byly společné. Například vánoční představení a radovánky pořádá česká a polská škola odděleně. Souvisí to s přípravou kulturního programu v příslušném jazyce. Ale například tradiční velikonoční snídaně, která se koná poslední den školy před Velikonocemi, je společná pro všechny děti,“ říká Slawinska.
Zápisz 18. dubna
Zápisz do prvních tříd v Košařiskách proběhne 18. dubna. „Srdečně všechny zveme. Letos není situace růžová, protože dětí tohoto věku je v Košařiskách velmi málo. Ale pokud přežijeme nadcházející rok, v dalších letech už děti budou,“ vysvětluje Slawinska.
Bonus navíc: hudební škola
Do zařízení v Košařiskách docházejí i žáci z jiných obcí.
„Tradičně k nám jezdí děti z Milíkova Pily, které mají k naší škole nejblíže. Jezdí k nám také některé děti z Bystřice Pasek. Chodí k nám také děti z Nydku nebo Vendryně. V dobách, kdy se jezdilo autobusem, jsme však měli více dětí odjinud než z Košařisk. Rodičům bylo jedno, jestli dítě nastoupí do autobusu jedoucího jedním nebo druhým směrem. V posledních letech, kdy rodiče začali jezdit do práce do Třince autem, je pro ně však jednodušší vysadit dítě po cestě. Nyní se rodiče rozhodují vozit své děti do naší školy i z toho důvodu, že v našich prostorách je i hudební škola,“ vysvětluje Slawinska.
Funguje to tak, že během výuky v družině učitel hudební školy vyzvedne dítě z družiny, vyučuje na nástroj a po hodině je odvede zpět do družiny. To je neuvěřitelné pohodlí pro rodiče, kteří by museli své dítě vozit do hudební školy
(indi)
Komentáře