Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
V Oldřichovicích jsme se podívali, jak se vyrábí šulky, tedy trubičky, které se na Těšínském Slezsku tradičně pečou na Vánoce. Tadeusz Cimała peče tuto sladkou pochoutku pro svou rodinu již 10 let. Ačkoli recept není nijak komplikovaný, k jejich pečení potřebujete vybavení a zkušenosti.
K tradici pečení šulek se s manželkou vrátili až po letech. Přestože si oba pamatují, jak je pekli v rodinných domech, od této tradice se upustilo, protože to byla dřina.
Abyste udělali sto šulek, museli jste opravdu tvrdě pracovat
„Bývaly to dvě ploché pánve spojené dohromady, se dvěma uchy. Nejprve jste opekli jednu stranu a pak jste museli „pánev“ otočit a chvíli opékat druhou stranu. K tomu jste potřebovali sílu, protože nástroj byl těžký, vyrobený z litiny a vážil asi dva a půl kilogramu. Abyste vyrobili sto kusů, museli jste opravdu tvrdě pracovat,“ vzpomíná Tadeusz Cimała.
„K pečení šulek jsme se v naší rodině vrátili poměrně nedávno. Předtím jsme to nedělali, protože jsme věděli, co je to za práci. Na Slovensku jsme našli profesionální stroj na pečení oplatek, na kterém se peče pohodlně a nemusíte být kulturista,“ směje se Tadeusz Cimała.
Recept na šulky je velmi jednoduchý a pochází ze známé kuchařky Emilie Kołderové s názvem „Recepty pro slezské hospodyňky“ („Przepisy kucharskie dla gospodyń śląskich”).
Ingredience:
půl litru mléka,
25 dkg mouky,
8 dkg cukru,
3 dkg přepuštěného másla (rozpuštěného),
1 vejce,
8-10 dkg medu,
1 lžička skořice
Všechny ingredience smíchejte metličkou nebo mixérem, stejně jako těsto na palačinky. Na rozpálený opékač nalijte lžíci těsta, zavřete přístroj a chvíli počkejte, pak ještě vlhkou „placku“ natočte na speciální tyčinku. Konečný výsledek bohužel velmi závisí na zručnosti pekaře.
Šulky vydrží velmi dlouho čerstvé. Když změknou, jednoduše je položte do krabice na radiátor nebo do blízkosti sporáku či krbu, aby byly opět křupavé.
Komentáře