DOUBRAVA / Minulou sobotu 1. října se v Doubravě konala akademie u příležitosti 75. výročí založení Polského kulturně-osvětového svazu. Shromážděné publikum si mohlo vychutnat tříhodinový koncert, který byl žánrově velmi pestrý. Každý si tedy našel něco pro sebe.

Akci pořádaly místní skupiny PZKO z orlovského regionu – Doubrava, Orlová-Lutyně, Orlová-Poruba a Rychvald. Na akademii byla přítomna starostka obce Dáša Murycová.

Polský kulturně-osvětový svaz je s přibližně 12 000 členy největší polskou organizací v České republice. V letošním roce slaví organizace 75. výročí svého založení. Při této příležitosti se v mnoha obcích pořádají různé akce.

Vystoupení dětí, mládeže a dospělých

Jako první se na akademii v Doubravě představily děti z polské mateřské školy v Orlové-Lutyni, které si získaly srdce diváků nejen svým tancem, ale také kostýmy, které byly inspirovány podzimním počasím. Děti ze základní školy mezitím předvedly několik písní o podzimu.

Následovalo vystoupení smíšeného pěveckého sboru „Zaolzie“ z Orlové, který představil vybrané písně ze svého repertoáru. Rockovou atmosféru navodila kapela Old Boys Band. Na závěr zatančily a zazpívaly hvězdy večera, soubor písní a tanců „Suszanie“ a pěvecká skupina „Chórek“. „Suszanie“ představili polonézu, těšínské tance a židovský tanec.


O organizaci akce a budoucnosti Místní skupiny PZKO v Doubravě hovoříme s její předsedou Piotrem Czapkem.

Jak vypadaly přípravy na oslavy u příležitosti 75. výročí založení Polského kulturně-osvětového svazu?

Musím přiznat, že celá akce vznikla z mé iniciativy, když jsem letos v březnu svolal setkání předsedů orlovského regionu. Vzhledem k tomu, že orlovská oblastní rada není aktivní, museli se pro uspořádání takové akce sejít předsedové. S výběrem souborů nebyl žádný problém, protože víme, co umíme. Víme, kdo co umí a co můžeme ukázat. Na schůzce předsedů jsme se tedy dohodli, že akci uspořádáme. A jak vidíte, podařilo se to a doufám, že se to lidem líbí.

Mohl byste nám říci, jak se žije Polákům na pomezí Zaolší?

V současné době se potýkáme s velkým problémem. Naše místní sdružení má čtyřicet osm členů. Z toho je sedm členů mladších čtyřiceti let. Většině je již přes šedesát let. A navíc důlní škody, které vznikly v Doubravě, natolik ztenčily naši komunitu, že polovina našich členů už v Doubravě nežije.

Takže jsou takoví lokální patrioti, že se nepřihlásili do některého ze spolků v místě svého nového bydliště?

Ano, a chodí na naše akce! Tito lidé se chtějí sejít. A to je to nejdůležitější, pokud chceme zachovat naše tradice, naše zvyky. Musíme se spojit, abychom toto vše vštípili co nejširšímu okruhu lidí. Jedna z našich členek, které je přes osmdesát let, přišla na dnešní akci se svou vnučkou.

Ale myslím, že je z čeho se radovat, protože na akci jsou zástupci všech generací. Je tu spousta dětí.

Ano, ale děti, které jsou zde, pocházejí z Orlové a Lutyně. K dnešnímu dni není v Doubravě žádné dítě polské národnosti.

A vy pocházíte z Doubravy?

Ne. Před padesáti lety jsem vstoupil do Polského kulturně-osvětového svazu v Lutyni Dolné, protože jsem tam žil. V Doubravě jsem se oženil a působím zde již více než třicet let.

A jak vidíte budoucnost tohoto spolku?

Vidím to v černých barvách, protože těchto členů mladších čtyřiceti let je pouze sedm. Také nevidím lidi, kteří by se vraceli do Doubravy.

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama

REKLAMA Reklama
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego