Smrtelný úžeh

Kandidát věd Tadeáš Bruczyński z Varšavy se v červenci 1892 vypravil do Katovic. Chtěl pokračovat pěšky na Moravu a do Čech, protože je chtěl poznat. Mezi Těšínem a Suchou dostal úžeh, vážně onemocněl a po několika dnech zemřel.

Utopil se v Olze

Dvaadvacetiletý čeledín Josef Pitek se 22. července 1896 utopil v řece Olze v Třinci. Jeho tělo bylo nalezeno teprve následující den.

Neštěstí během bohoslužby

Tragicky  skončily 30. července 1905 oslavy výročí posvěcení evangelického kostela v Ustroni. Slavnostní ráz bohoslužbě dodávaly také výstřely z hmoždířů. Jeden z nich nevystřelil, dělník Holeksa chtěl zjistit důvod, když přišel blíž, zazněl výstřel, který mu rozdrtil hlavu. Vedle stojící dělník Śliza přišel o obě oči.

Místo terče trefil zemědělce

Když se 12. července 1906 konalo na střelnici v Boguszowicích u Těšína cvičení ve střelbě do terčů, jeden z vojáků se netrefil. Projektil zasáhl pracujícího na poli rolníka Vavřince  Migdała z Marklovic. Skončil v těšínské nemocnici, kde navzdory okamžité operaci následující den ve velkých bolestech zemřel.

Ukradli boty a nějaké peníze

Neznámí zloději vnikli 21. července 1907 do domku učitele Wojnara v Dolním Žukově a ukradli jeden pár nových pánských bot a menší peněžní hotovost. V podezření se ocitla cikánská banda, která se v těchto dnech potulovala po vsi.

Krupobití způsobilo velké škody

Silný déšť s velkým krupobitím, který se přehnal 14. července 1908 od 17.30 hodin nad Těšínskem, způsobil velké škody hlavně zemědělcům v Horní Líštné, Vendryni a Bystřici. Kroupy, které dosahovaly velikosti holubích vajíček zcela zničily hlavně lány obilí a pole s bramborami a zelím. Ušetřeny nezůstaly ani ovocné stromy.

Požár v Kojkovicích

V domku rolníka Lorka v Kojkovicích vypukl v červenci 1911 požár. Příčinou požáru byla neopatrná manipulace s ohněm.

Tragédie na železnici

Skladník František Stachura z Karviné se jednoho červencového večera roku 1915 vracel domů po kolejích. Protože pršelo a foukal silný vítr, nasadil si na hlavu kapuci. Přeslechl tak, že na karvinském nádraží se od nákladního vlaku odpojil jeden vagon a rozjel se po kolejích. Narazil do pana Stachury a na místě ho usmrtil.

Sebevražda alkoholičky

Zuzana Hyrdelová z Puňcova se 12. července 1915 oběsila poblíž svého bydliště. Manželka hutníka byla alkoholičkou a sebevraždou nejednou vyhrožovala.

Pád z okna

Z prvního patra jednoho bytu v Těšíně vypadla 17. července 1915 Alžběta Kostková ze Skočova. Utrpěla vnitřní zranění, do města nad Olzou přišla, aby navštívila manžela v nemocnici.

Vyfasoval provaz

Jistý Josef Tomaszek zavraždil kuchyňským nožem Barboru Czurajovou. Byl zatčen a 29. července 1915 se ze zločinu zodpovídal před těšínským soudem. Porota ho odsoudila k trestu smrti oběšením.

(gam)

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego