REGION / Horalský tanec, který je známý pod názvem łowiynziok byl zapsán na „Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Moravskoslezského kraje“.

Žádost vystavilo Muzeum Těšínska a odsouhlasil jí Výbor MSK. „Pro svou krásu a archaičnost si „łowiynziok“ takové ocenění zaslouží,“ tak vysvětlila rozhodnutí muzea Iva Lupková, tisková mluvčí. V současnosti tento unikátní tanec je skoro zapomenut, do repertoáru jej zařazují jen některé folklórní soubory.

Zaměstnanci muzea se již více než rok snaží vzkřísit zašlou slávu horalského tance. Na podzim 2016, za podpory Ministerstva kultury, se konal jednohodinový kurz „łowiynzioka“.

„Je to typický horalský tanec ve dvojicích, který pochází z polsko-česko-slovenského pohraničí. Tančil se při každé příležitosti. Tvoří ho několik unikátních točících pohybů: tanečníci se navzájem obchází nebo točí po elipse,“ popsala Iva Lupková.

Proč právě „łowiynziok“? Podle horalské etymologie, název pochází od horalských bot, které se oblékaly k tanci a byly ušité z hovězí kůže. Existuje i jiné vysvětlení: tanečníci se musí pohybovat po omezeném prostranství, která není větší než rozložená hovězí kůže. Nejznámějšími tanečníky „łowiynzioka“ jsou členové rodu Zogatů.

kc

Štítky: , , ,

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego