Čtěte nás! Každý den nové informace!

SKOČOV / Městská rada Skočova vyhlásila rok 2021 rokem Gustawa Morcinka. Letos si připomínáme kulaté výročí spisovatelova narození. Narodil se před 130 lety, 25. srpna 1891 v Karviné. Většinu svého života však strávil ve Skočově. Proto také zde plánují vzpomínkové akce.

Morcinek po ukončení Učitelského semináře v Bílsko-Bílé pracoval v letech 1919 až 1935 jako učitel ve Skočově. Je zde také životopisné muzeum věnované spisovateli.

Morcinek proslavil nejen důlní étos, ale i náš region

Když měl 19 let odešel z Karviné studovat na Učitelský seminář. Peníze, aby se mohl učit, mu zajistili horníci. Gustav Morcinek, nejmladší ze čtyř sourozenců, odešel pracovat do dolů ve věku 16 let. Dětství, které strávil v Karviné, popisuje na stránkách románu „Černá Julka“.

Psaním románů na téma horníků přiblížil čténářům celý étos hornické práce a knihy jako „Łysek z pokładu Idy“ a “ Wyrąbany chodnik“ pro mnoho generací Poláků byly povinnou školní četbou. Jelikož Morcinek pocházel z Karviné, jeho tvorba přispívá k šíření znalostí o našem regionu mezi Poláky.

Vědecká konference a putování ve stopách Morcinka – pokud to epidemie dovolí

V rámci oslav roku Gustawa Morcinka by se měla uskutečnit řada akcí, které by měly širšímu publiku  přiblížit postavu a dílo spisovatele. Dnes je obtížné předvídat, co vše se povede realizovat. Skvělým nápadem jsou určitě výlety do Karviné po stopách Gustava Morcinka.

„Když jsme plánovali naši část atrakcí souvisejících s rokem Gustava Morcinka ve Skočově, nikdo ještě nemyslel na nějakou pandemii.  Měli jsme hodně nápadů, mimo jiné i opětovné navázání spolupráce s Regionální knihovnou v Karviné, s níž jsme již měli možnost spolupracovat u příležitosti přeshraničního projektu, ale koronavirus a zavedená omezení bohužel vše prakticky zmařily. Bohužel, dokud se nevrátíme k normálnosti jako takové a nebudou odstraněna omezení, zejména omezení na hranicích, je obtížné hovořit o jakýchkoli podrobnostech nebo dokonce větších plánech. Jako všichni ostatní, musíme počkat. A je to škoda, protože si velmi dobře pamatujeme spolupráci s knihovníky z Karviné a stále doufáme, že se nám povede realizovat další projekty a společné akce,“ říká Marcin Wieczorek, ředitel Veřejné knihovny ve Skočově.

Další akcí plánovanou v rámci oslav by měla být Vědecká konference, kterou připravuje Muzeum Gustava Morcinka. Zúčastní se jí vědci z Opavy a Vratislavi. „Vše záleží na situaci, ale konference se určitě uskuteční. Možná online, možná v nějaké hybridní podobě. Vše už máme naplánováno, pokud se akce nebude moct konat u nás, tak ji uděláme na platformě Zoom – řekla nám Rozalia Wawronowicz, vedoucí Muzea Gustava Morcinka, které konferenci organizuje.

Konference  se uskuteční 23. září. Konference bude mezinárodní. Účast potvrdilo šest vědců, včetně Libora Martinka, historika literatury, literárního kritika Slezské univerzity v Opavě a Vratislavské univerzity.

Kalendář a natočené úryvky Morcinkovy prózy jsou hotové

Povedlo se už vydat nástěnný kalendář. Vydalo ho Skočovské muzeum ve spolupráci s Městským úřadem ve Skočově.

– Kalendář na 12 stranách popisuje život a dílo spisovatele, velmi populárního zejména v meziválečném období, dlouholetého učitele skočovské „Jedynki“ a vynikajícího pedagoga a aktivisty. Kalendář je bohatě ilustrován fotografiemi ze sbírek muzea a obsahuje také mnoho citátů a myšlenek spisovatele – vysvětluje Rozalia Wawronowicz.

Můžete si také poslechnout vybrané úryvky Morcinkovy prózy. Čte Rozalia Wawronowicz a nahrávky jsou sdíleny v Facebooku Muzea.

(indi)

Komentáře


Čtěte také


Dnes je druhý den přijímacích zkoušek na střední školy
Květen042021

Dnes je druhý den přijímacích zkoušek na střední školy

Tradice zvítězila. Ve Vendryni stojí majka!
Květen042021

Tradice zvítězila. Ve Vendryni stojí majka!

Jak Oceláři slavili se svými fanoušky titul
Květen022021

Jak Oceláři slavili se svými fanoušky titul

Bývalá polská škola v Horní Lomné
Květen012021

Bývalá polská škola v Horní Lomné

Polsko od pondělí již nebude zemí s velmi vysokým rizikem nákazy koronavirem!
Květen012021

Polsko od pondělí již nebude zemí s velmi vysokým rizikem nákazy koronavirem!

Vít Slováček: Polská menšina je výjimečná
Duben302021

Vít Slováček: Polská menšina je výjimečná

Žáci z Orlové se účastnili online vyučování s Vědeckým centrem Koperník ve Varšavě
Duben302021

Žáci z Orlové se účastnili online vyučování s Vědeckým centrem Koperník ve Varšavě

Zaběhejte si v lesoparku v Třinci
Duben302021

Zaběhejte si v lesoparku v Třinci


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Website Security Test