Čtěte nás! Každý den nové informace!

VISLA / Zájem o období, kdy oficiální název polského státu zněl Polská lidová republika (PLR) se nevyhnul ani Podbeskydí. V Ustroňském muzeu Jana Jarockého v Ustroni je možno už víc jak dva měsíce navštívit expozici s názvem „Sentimentální výstava křišťálů z období PLR”, v sousední Visle se již tento víkend chystá Malá párty PLR.

Na všechny, kteří se touží vrátit do minulého období, čeká v sobotu 11. a v neděli 12. července ve Visle Malá párty PLR. Letos se však uskuteční v omezené formě.

– Párty PLR bude letos skromnější. Uskuteční se na náměstí B. Hoffa, bez velkých koncertů v amfiteátru a takových lákadel jako autobus Jelcz či „mléčný bar”. Tentokrát jsme k názvu akce přidali slovíčko “malá”. Samozřejmě stále na nás čeká spousta atrakcí, avšak spíše v komornějším stylu, jak se na pořádnou párty sluší,” uvedla Katarzyna Czyż – Kaźmierczak, ředitelka Vislanského kulturního centra.

Vinylové desky, zmrzlina z vozíku a opravdový saturátor

Vystoupení se budou konat na náměstí B. Hoffa, v sobotu se představí Łukasz Jemioła a Urszula Czerniak a také Magdalena Różowicz z Divadla Vis a Vis. Později DJ Macho představí staré písničky z vinylových desek. Během obou dní nebudou chybět takové atrakce jako stánek s vinylovými deskami, zmrzlina ze zmrzlinového vozíku či saturátor s perlivou vodou. Navíc před hlavním vchodem do amfiteátru Stanisława Hadyny si děti můžou zahrát hry z období socialismu.

Neděle na náměstí B. Hoffa bude od 12.00 hodin patřit historií vývoje jízdního kola od jeho začátků do období PLR a výstavě retro kol, popřípadě problematice aranžmá fotografie v duchu Lidového Polska. V 16.00 hodin přijde řada na dancingové písničky Ingy Papkaly.

Tři muzea PLR v celém Polsku

Pro některé předměty z období Polské lidové republiky (1952 – 1989) se našlo místo v tematických muzeích. V Polsku jsou zatím tři. Jedno z nich se nachází v Krakově. Vzniklo v roce 2012 v budově bývalého kina „Światowid“ v krakovské části Nowa Huta (Nová Huť). Zatím nemá stálou expozici, avšak nabízí pravidelné krátkodobé výstavy, setkání, besedy a workshopy.

Na další Muzeum PLR lze narazit ve městě Ruda Śląska (Slezská Ruda). Zřizovatelem je nadace „Fundacja Minionej Epoki” a je otevřeno pouze od 29. dubna do 30. září. Zdejší expozice se zaměřují především na interiéry tehdejších bytů a předměty denní potřeby, používané v letech 1945–1989 v Polsku. Na návštěvníky čekají m. j. dobová auta, galerie soch a socrealistických obrazů a mnoho dalších neobvyklých památek na období tzv. budování socialismu.

Muzeum Czar PRL (Kouzlo PLR) ve Varšavě bylo zprovozněno v roce 2014 v bývalé Továrně PZO ve varšavské části Praga. V zajímavě pojatých prostorách lze zhlédnout m.j. propagandistické plakáty, autentické noviny, cenzurované knihy či lístky na maso. Na stoli

kách z mléčného baru hosté mají možnost zkusit populární nápoj „Oranżada Grochowska”, přečíst si knihy a zahrát dobové hry.

„Nostalgii, kterou prožíváme vůči PLR, je ve skutečnosti nostalgii k tehdejší každodennosti,” vysvětlil jednou reportérovi agentury Associated Press Mariusz Nurkiewicz, průvodce, který nejen provádí zahraniční návštěvníky po muzeu, ale také zajišťuje pro ně vyhlídkové jízdy ulicemi Varšavy automobilem Nysa 522. Ukazuje jim přitom budovy z období socialismu.

„Kultovní „Nyska“ či exponáty v našem muzeu vzbuzují nostalgii ani ne tak za socialismem, jako za tehdejším obdobím. V tomto systému nebylo nic dobrého, avšak lidé se každý den snažili radovat ze života”, uzavřel Nurkiewicz.  

(gam)

Komentáře


Čtěte také


Nová linka cyklobusu usnadní dopravu do Beskyd z Českého Těšína i Třince
Červen102021

Nová linka cyklobusu usnadní dopravu do Beskyd z Českého Těšína i Třince

Zelená škola v Komorní Lhotce
Červen102021

Zelená škola v Komorní Lhotce

Ustroňská noc muzeí se letos uskuteční podruhé
Červen092021

Ustroňská noc muzeí se letos uskuteční podruhé

Vraždy, svatby, rozmary počasí před lety (5)
Červen092021

Vraždy, svatby, rozmary počasí před lety (5)

Prezidentský zámeček ve Wisle je nadále uzavřen
Červen082021

Prezidentský zámeček ve Wisle je nadále uzavřen

Fest regionální večer v Třinci
Červen082021

Fest regionální večer v Třinci

Slavnost svěcení dřevěného kostelíku v Gutech na fotkách Mariana Siedlaczka
Červen062021

Slavnost svěcení dřevěného kostelíku v Gutech na fotkách Mariana Siedlaczka

Profesor Aleksander Krawczuk se dožívá 99 let
Červen062021

Profesor Aleksander Krawczuk se dožívá 99 let


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Website Security Test