ČESKÝ TĚŠÍN – Nouzový stav prodlouží předplatitelům Těšínského divadla sezonu až do podzimu. Připravené jarní premiéry herci představí až na podzim. A nová sezona začne o měsíc později, v říjnu. Tři zdejší herecké soubory doufají, že se jejich diváci vrátí. Už nyní se za dodržení zdravotně-bezpečnostních opatření rozjíždějí zkoušky nových představení. Vedení divadla také bedlivě sleduje situaci v Polsku, kde polský soubor bývá častým hostem. Zatím totiž není jisté, odkdy se zájezdy za řeku Olši budou moci znovu konat.

Důsledky pandemie koronaviru pociťuje také Těšínské divadlo. Poté, co se zdejší pracovníci zapojili do výroby textilních roušek, se s přiblížením termínu rozvolnění opatření státu začíná chod divadla pozvolna vracet do původních kolejí. Přesto zůstává mnoho otázek otevřených a vedení divadla muselo upravit závěrečnou část letošní sezóny České i Polské scény.

Česká scéna: muzikál Šakalí léta – nouzový stav byl vyhlášen den před generální zkouškou, tedy dva dny před jeho premiérou. Tento slavný muzikál bude uveden v premiéře v září 2020. Posledním titulem České scény měla být pohádka Sněhová královna, která měla mít premiéru v květnu. Její příprava byla zrušena.

Polská scéna: tragikomedii Zbrodnie serca (Zločiny srdce), kterou polský soubor začal zkoušet v únoru, dokončíme v měsíci květnu a červnu a její premiéru uvedeme v září 2020,“ uvádí Kateřina Mertha, vedoucí obchodního oddělení Těšínského divadla. Posledním titulem sezóny měla být komedie Prywatna klinika. Její zkoušení bylo odloženo. Tento titul bude uveden na podzim jako druhý titul příští sezóny.

Předplatitele však Těšínské divadlo nemá zdaleka jen v Českém Těšíně. Každou inscenaci odehraje také v kulturních domech a společenských sálech v okolních městech – v Havířově, Karviné, Orlové, Třinci, Frenštátě pod Radhoštěm či ve Vratimově – pro své mimoměstské předplatitelské skupiny. Bohužel se zde ještě ani nestihly odehrát všechny předchozí tituly letošní sezóny. V současné době probíhají jednání ohledně náhradních podzimních termínů v uvedených městech.

„Neodehraná představení věrným divákům nahradíme do konce tohoto roku. Do té doby se prodlužuje platnost stávajících abonmá. Předplatitelé České i Polské scény tak přijdou pouze o jeden titul. Velmi nás to mrzí, ale pevně doufáme, že to vzhledem k mimořádné situaci u nás i ve světě přijmou s pochopením,“ přeje si Kateřina Mertha.

Nová sezona

Na začátku každého kalendářního roku Těšínské divadlo začíná pracovat také na podobě nabídky pro další sezonu. Letos však muselo své již hotové plány přepracovat a přeskupit právě s ohledem na vynucenou pauzu i zájmy předplatitelů a diváků.

„Novou sezonu zahájíme společným projektem České a Polské scény, ve kterém uvedeme slavnou hudební tragikomedii Šumař na střeše – Skrzypek na dachu. Inscenace bude připravena v české a polské verzi, premiéry jsou naplánovány na 3. a 4. října 2020. Již od minulého týdnu se začalo intenzívně korepetovat,“ přibližuje o několik týdnů odložený start nové sezony Petr Kracik, ředitel divadla a zároveň režisér zmíněného titulu.

Obchodní oddělení nyní připravuje náhradní program i termínovou podobu nové sezony. Jasno by mohlo být už během června. Pak bude konečně možné zveřejnit připravované tituly v nabídkovém katalogu a zahájit prodej předplatného na dvakrát pět titulů nové sezony.

Těšínské divadlo napjatě sleduje dění v sousedním Polsku, kde nejen bydlí část jeho herců, ale kam často pořádá zájezdová představení. „Polská scéna je důležitou součástí divadla. Obávám se, že si u sousedů v první polovině nové sezony možná nezahrajeme. Věřím ale, že stávající a snad i noví diváci Polskou scénu podrží a přijdou ji podpořit do našeho divadla,“ uzavírá ředitel Petr Kracik.

Komentáře


Čtěte také


Vraždy, svatby, rozmary počasí před lety (19)
Září262021

Vraždy, svatby, rozmary počasí před lety (19)

10 tipů na víkend
Září232021

10 tipů na víkend

Z redakční pošty: Polský den v Brně
Září232021

Z redakční pošty: Polský den v Brně

Už víme, jak bude vypadat společné logo Cieszyna a Českého Těšína!
Září222021

Už víme, jak bude vypadat společné logo Cieszyna a Českého Těšína!

12 tipů na víkend
Září162021

12 tipů na víkend

Polské dny v Karviné již od čtvrtka
Září152021

Polské dny v Karviné již od čtvrtka

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje
Září122021

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty
Září122021

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Website Security Test