REGION / První procházka z cyklu „Procházky se Zwrotem“ je za námi. První z tras navržena v čísle 7/2018 Zwrotu vedla státní hranici od Cieszyna po Osůvky. Skupina 22 osob se vydala včera z nádraží v Českém Těšíně na procházku v délce 15 km. Na trase čekalo turisty nepříjemné počasí.

Projekt „Procházky se Zwrotem v terénu“ znamená společné zvládnutí některých turistických tras navržených v rámci cyklu „Procházky se Zwrotem“, které byly zveřejňovány od července loňského roku na stránkách našeho měsíčníku. Projekt realizujeme společně s PTTS „Beskid Śląski“ a procházky probíhají v rámci tzv. „Úterních výletů“ po Beskydech.

Procházka začala nevinně – přes město, podél Olzy směrem k parku Adama Sikory, přes Sportovní most na polskou stranu a opět podél Olzy, přes městský les nad Puńcówkou. První zajímavostí byl takzvaný „Třetí jez“ nazývaný „Trzecio gać“ na Olze.

Ačkoli teplota byla pod nulou – byla příjemná, protože účastníci výletu neměli mokré boty a dobře připraveným pro pěší túry v obtížném terénu turistům, vybaveným hroty na botách, led nevadil, a to ani na strmých částech trasy, které vedly přes Městský les u Puńcówky, Błogocice a přírodní rezervaci Wielkie Doły.

Nicméně doprovázející poutníky po většinu trasy sněhová bouře nebyla příjemná. Nejen, že byla výrazně omezena viditelnost, takže turisté nemohli obdivovat krásu krajiny, sníh, který přikryl těsně bundy, kapuce a brýle, byl hodně nepříjemný. Proto, po 10 kilometrech cesty, která za těchto těžkých podmínek trvala zhruba tři a půl hodiny, účastníci výletu se rozhodli nechat zbývajících pět kilometrů na jiný den, s lepším výhledem a o místech, která neviděli, si přečíst ve „Zwrotu“.

Další výlet se „Zwrotem“ a „Beskidem“ je naplánován na 29. ledna. Tentokrát je naplánována 16 kilometrová trasa z Českého Těšína přes Žukov a Svibici zpět do Českého Těšína. Popisovali jsme ji v čísle 8 z roku 2018. Zveme k četbě všechny, kdo jsou zvědaví, co nás čeká na trase, jaké památky a hostince budeme míjet (nebo navštívíme). Takže na viděnou 29. ledna v 9:10 v hale nádraží v Českém Těšíně.

(indi)

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test