Čtěte nás! Každý den nové informace!

STONAVA / Hlavní část XXVI Svátku sborové písně Trojok Śląski, během které byla udělena XXIII Mezinárodní cena prezidenta města Katovice, se konala v neděli 21. října v Domě PZKO ve Stonavě. Byla věnována stému výročí nezávislosti Polska, vzniku Československa a také zřízení Národní rady Těšínského Slezska. Zúčastnily se jí sbory Unie českých pěveckých sborů, Polského kulturně-osvětového svazu v ČR, Oddziału Bielskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr a také Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr.

S rozhodnutím poroty seznámil přítomné prof. Antoni Reginek. „Jsem velmi rád tomuto pěveckému bratření, kterého jsme se mohli zúčastnit během liturgie,“ uvedl a navázal tím na mši svatou, která byla sloužená předtím ve stonavském kostele sv. Marie Magdaleny za pěvecká sdružení a také soubory, které se účastní festivalu Trojok Śląski. V chrámu zpíval Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej z Bielska-Biale pod vedením Jana Borowského.

Letošní ceny Moniuszki převzalo 11 osob nebo souborů, mezi nimi také smíšený sbor Lira z Karviné-Darkova, kterého dirigentem je Beata Pilśniak-Hojka, a předsedou Tadeusz Konieczny, a také Karol Żurek z Českého Těšína, zpěvák několika souborů. Sošky a diplomy a také malé dárky předal vítězům Adam Łęski, ředitel Referatu Promocji Zewnętrznej Urzędu Miasta Katowice, který předal rovněž dopis od primátora města Katovic Marcina Krupy.

V druhé části Trojoka Śląského pěvecké sbory zpívaly v Domě PZKO ve Stonavě, v kostele sv. Josefa v Horní Suché a v kostele sv. Kateřiny ve Vendryni. Ve Stonavě to byly: místní smíšený sbor Stonawa (dyr. Marta Orszulik), Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej z Bielska-Białej, sbor Lira, kterého dirigentka Beata Pilśniak-Hojka dostala od předsedy ŚZChiO Romana Warzechy cenu Złota Odznaka Honorowa ŚZChiO, smíšený sobr Słowiczek z Katowic-Kostuchnej (dyr. Elżbieta Kudala) a smíšený sbor Towarzystwa Śpiewaczego Modus Vivendi z Katowic-Piotrowic (dyr. Oskar Zgoła).

V Horní Suché kromě místního smíšeného sboru Sucha (dyr. Halina Pribula) vystoupil sbor Magnificat ze Świętochłowic (dyr. Maria Słowik-Tudzierz). Ve Vendryni zazpíval sbory z Polska: Chór Mieszany im. Adama Mickiewicza z Rybnika-Niedobczyc (dyr. Wacław Mickiewicz), Stowarzyszenie Śpiewacze Chór SERAF z Rybnika (dyr. Żaneta Wojaczek) a také Śląski Chór Górniczy Polonia Harmonia z Piekar Śląskich (dyr. Iwona Melson).

Akci finančně podpořil Konsulat Generalny RP v Ostravě.

CR

Štítky:

Komentáře

Čtěte také


Po stopách vislanské moderny
Srpen052020

Po stopách vislanské moderny

V Jablunkově se konal sedmý ročník Blešího trhu
Srpen022020

V Jablunkově se konal sedmý ročník Blešího trhu

Návštěvnické centrum na Šancích je už v provozu
Červenec312020

Návštěvnické centrum na Šancích je už v provozu

V Životicích uctí památku zavražděných občanů německými nacisty
Červenec302020

V Životicích uctí památku zavražděných občanů německými nacisty

10 tipů na víkend
Červenec302020

10 tipů na víkend

Na Kozubové se konala tradiční pouť
Červenec272020

Na Kozubové se konala tradiční pouť

Na pouť na Kozubové jednou z několika turistických tras
Červenec252020

Na pouť na Kozubové jednou z několika turistických tras

Výstava starých pohlednic Visly probíhá v plenéru
Červenec222020

Výstava starých pohlednic Visly probíhá v plenéru


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Website Security Test