Jako každý týden jsme pro vás i tentokrát připravili výběr z víkendových akcí v našem regionu.
1.Teofil Hrabiec – kostelník, sběratel a znalec umění

U příležitosti 110. výročí narození Teofila Hrabce – kostelníka, sběratele a znalce umění – bude otevřená výstava přibližující jeho osobnost. Vernisáž výstavy je naplánován na pátek v 16.30 hod. v Polském domě Żwirky a Wigury. V 18 hod. se v kostele sv. Vavřince v Těrlicku-Kostelci bude konat bohoslužba.

2. Setkání s literaturou

Regionální knihovna Karviná, Středisko polské literatury zve v pátek v 17.00 hodin na Setkání s literaturou. Tentokrát bude řeč o Henryku Sienkiewiczovi. O životě a díle polského spisovatele bude vyprávět Danuta Ondruch. Před přednáškou budou mít účastníci možnost zhlédnout výstavu „Henryk Sienkiewicz, světoznámý spisovatel”.

3. Výstava „Ze starého nové”

Jak vdechnout starým a nepotřebným věcem nový život? Přijďte se přesvědčit v sobotu a neděli do Domu PZKO v Dolní Lištné. Dámy z Místí skupiny PZKO zvou na výstavu „Ze starého nové”. Bude připravená i domácí kuchyně, zákusky a káva.

4. Euroregionální jarmark

Přijďte se v sobotu podívat do Dolní Lomné. Od 11 hod. při Lomňanském muzeu se bude konat podzimní jarmark. Připraven je bohatý program: trh domácích zvířat, ukázka westernových disciplín, dražba prasete, závody formanů, dobroty ze zabijačky a regionální jídla, hudební vystoupení, ukázky dobových řemesel.

5. Hrčavský gastronomický festival a beerfest

4. Gastronomický festival a beerfest čeká na všechny zájemce v sobotu od 12.00 hodin na Hrčavě. Návštěvníci se mohou těšit nejen na regionální speciality, ale také na několik druhů piva vyráběného v okolních minipivovarech. Vše doplní bohatý kulturní program.

6. Zamykaní meandrů Odry

Vodácká sezóna na řece Odře u Bohumína jde do finále. Na letošní poslední plavbu vodáci vyrazí v sobotu 1. října, kdy symbolicky uzamknou místní chráněné meandry. Zájemci si mohou řeku sjet na loďkách z městské půjčovny. Na vodáky čeká 6,7 kilometru dlouhá trasa ze Starého Bohumína k výstupnímu místu do polského Zabełkowa.

7. Cestovatelská přednáška a smažení bramboráků

Místní skupina PZKO Karviná-Nové Město zve v sobotu v 15.30 do své klubovny na přednášku Andrzeje Bizonia „Na cestě po Kanadě“. Připraveno bude i něco na zub – hosté si pochutnají na domácích bramborácích.

8. Běh na Filipku

Obec Návsí požádá 3. ročník běžeckého závodu. Přijďte v 9.30 k české základní škole v Návsí… a hurá nahoru na Filipiku. Celá trasa povede po asfaltu a lesních cestách. Poběží se v několika kategoriích, pro nejmladší závodníky bude připravená kratší trať.

9. Svátek brambor w Horní Suché

Na svátek brambor, nebol-li „Wykopki“, zve v neděli do Dělnického domu v Horní Suché Místní skupina PZKO. Od 15 hod. na hosty čeká kulturní program. Samozřejmě nebudou chybět speciality slezské kuchyně a podzimní výstava ovoce a zeleniny a zavařenin.

10. Memoriál Wandy Delong
Pojďte si v neděli zaběhat – v Mistřovicích se bude konat Memoriál Wandy Delong. Bude to již v pořadí 40. přespolní běh k uctění památky této členky „harcerzů” (skautů) a partyzánky. Organizátorem je Místní skupina PZKO. Začátek v 9.00 hod. u budovy bývalé polské školy. Zájemci se můžou přihlásit do čtvrtka na email d.kadlubiec@volny.cz.
(pet)

Štítky: , , , , , , , , ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test