Čtěte nás! Každý den nové informace!

  „Pastora Bogusława Kokotka znají lidé po celém Těšínském Slezsku“ – psali jsme ve Zwrotu před rokem v srpnu, kdy jsme čtenářům nabídli rozhovor s pastorem.

  – Jsem majitelem zvláštního genetického kódu, který mi nedovolí odpočívat – sdělil tehdy v rozhovoru. – Ale je to také zvláštní Boží milost. Proto budu sloužit Bohu a lidem tak dlouho, dokud to bude možné. Když mi dojdou síly, sám Bůh mi dá vědět, že je čas odejít.

  Bogusław Kokotek zemřel náhle v neděli 24. července. Byl pastorem, novinářem, politikem, aktivistou, jehož cílem bylo zlepšení polsko-českých vztahů. Pohřeb zesnulého se bude konat 29. července v 15 hod. v evangelickém kostele v Třinci.

  Narodil se 16. června 1949 v Třinci-Lyžbicích, v rodině polských evangelíků. Po ukončení základní školy v Třinci začal studovat na Polském gymnáziu v Českém Těšíně. V Třinci navštěvoval také nedělní školu, zpíval ve sboru evangelické mládeže, v umělecké škole se učil hrát na klavír.

  I když měl rád herectví, nakonec si vybral profesi učitele. V roce 1968 se rozhodl pro pedagogické studium na Ostravské univerzitě, ale i přes velmi dobré známky u přijímacího řízení, nebyl na školu přijat. Jelikož svůj zájem o herectví a učitelství mohl rozvíjet i jako teolog, přihlásil se na evangelickou-augsburskou fakultu v Bratislavě, kde také začal navštěvovat varhanní konzervatoř. V době normalizace musel z konzervatoře odejít. V Bratislavě studoval čtyři roky, jeden rok ve Varšavě, jeden semestr pak v Erlangen v Bavorsku.

  V září 1973 se stal duchovním Slezské církve evangelické augsburského vyznání. Začal pracovat v Komorní Lhotce, vzápětí dostal povolávací rozkaz do armády. Dvouletou základní vojenskou službu odsloužil, jak sám řekl, naštěstí u letectví, které tehdy bylo elitní vojenskou jednotkou. Nejdříve sloužil na letišti v Brně, pak v Pardubicích na velitelství letecké oblasti. Během vojenské služby se zúčastňoval hudebních soutěží a získal 2. místo v celostátní Vojenské soutěží kulturní činnosti.

  V roce 1977 se stal pastorem v Návsí a správcem farnosti v Hrádku. V letech 1986-1993 působil v Třanovicích, od roku 1991 byl zároveň správcem kostela Na Nivách v Českém Těšíně. V lednu 1996 byl vybrán na pastora českotěšínského sboru. V říjnu 2011 odešel do důchodu, jeho nástupcem se stal pastor Marcin Piętak.

  Bogusław Kokotek byl i novinářem – spolupracoval s evangelickými nakladatelstvími, mnoho let zastával post šéfredaktora „Kalendarza Ewangelickiego” i „Przyjaciela” (dříve „Przyjaciela Ludu”). Od roku 1993 byl moderátorem pořadu „Głos Chrześcijan”, který vysílala polská redakce Českého rozhlasu v Ostravě, následně v českotěšínské kabelové televizi byl jedním z moderátorů pořadu „Cieszyńskie minuty chrześcijańskie”, s jehož nápadem sám přišel. Spolupracoval také s rádiem TWR v Brně a TV Noe. Pro náš měsíčník psal fejetony.

  Jako předseda Towarzystwa Ewangelického w Republice Czeskiej zorganizoval nespočet koncertů, setkání, výletů. Nezřídka kulturní akce sám provázel slovem, bylo tomu tak i jubilejního koncertu u příležitosti 65. výročí Zwrotu. Stěžejní akci, kterou řadu let organizoval, byl Adventní koncert hudby a slova.

  V důchodu se pastor Kokotek začal angažovat i v komunální politice – stal se radním Třince, byl předsedou Komise pro národnostní menšiny u Městského úřadu v Třinci, taktéž předsedou Mediální komise u Městského úřadu v Českém Těšíně.

  – Jeho odchod znamená pro Třinec i mě osobně velkou a nenahraditelnou ztrátu. Chtěla bych tímto vyjádřit upřímnou soustrast manželce a celé jeho rodině. Pan Bohuslav Kokotek byl vážený, čestný, respektovaný, vždy klidný, milý a přátelský člověk s velkým srdcem. Svými křesťanskými postoji a činy dokázal pozitivně ovlivnit mezilidské vztahy ve městě, byl neodmyslitelným spojovacím článkem mezi menšinami v Třinci a řadě událostí dodával svou přítomností duchovní rozměr. Přispěl nenahraditelným způsobem k prohlubování česko-polských vztahů. Bude nám všem velmi chybět – uvedla starostka Třince Věra Palkovská.

  Štítky: , , , ,

   Komentáře


   Čtěte také


   Klub nápadů Místní skupiny PZKO v Petrovicích u Karviné má 10 let
   Červen172021

   Klub nápadů Místní skupiny PZKO v Petrovicích u Karviné má 10 let

   Práce sdružení „Grupa Twórców Wiślanie” v Beskydském muzeu
   Červen172021

   Práce sdružení „Grupa Twórców Wiślanie” v Beskydském muzeu

   Do Polska bez testu nebo očkování? Je to fake news
   Červen142021

   Do Polska bez testu nebo očkování? Je to fake news

   Výlet do Jeskyně Malinowska na setkání s jejími obyvateli
   Červen132021

   Výlet do Jeskyně Malinowska na setkání s jejími obyvateli

   Nová linka cyklobusu usnadní dopravu do Beskyd z Českého Těšína i Třince
   Červen102021

   Nová linka cyklobusu usnadní dopravu do Beskyd z Českého Těšína i Třince

   Zelená škola v Komorní Lhotce
   Červen102021

   Zelená škola v Komorní Lhotce

   Ustroňská noc muzeí se letos uskuteční podruhé
   Červen092021

   Ustroňská noc muzeí se letos uskuteční podruhé

   Vraždy, svatby, rozmary počasí před lety (5)
   Červen092021

   Vraždy, svatby, rozmary počasí před lety (5)


   #KTOTYJESTEŚ

   REKLAMA
   REKLAMA

   ZWROT TV

   Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

   www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

   Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
   Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
   Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

   Website Security Test