CHORZÓW / Zejména v polských knihkupectvích se brzy objeví  nová kniha Śląsk zbuntowany, kterou již 23. října vydává nakladatelství Czarne. 

Zabývá se osudy dobrovolníků v mezinárodních brigádách  bojujících během občanské války ve Španělsku na straně Lidové fronty proti opozici pod vedením generála Francisca Franca, podporovaného nacistickým Německem a fašistickou Itálií. Ozbrojený konflikt probíhal v letech 1936 – 1939 a skončil vítězstvím frankistů.  

Téměř dvě stě dobrovolníků pocházelo z Horního Slezska, včetně Těšínského (a Záolší). Byli to například Andrzej Słowiok a bratři Jan, Jerzy i Józef Pilchové z Wisly či Henryk Porębski z Malých Kunčic. Přímo ze Záolší pak mimo jiné Ludwik Zgraja a Florian Dąbrowski z Petřvaldu či Józef Gryba a Franciszek Kaleta z Karviné. 

Autorem knihy je polský novinář, publicista a historik Dariusz Zalega z Chořova, který se odjakživa zajímá o historii Slezska. Vymyslel také akci Festiwal Zaolziański a řadu let se angažuje v polsko-českých projektech a prezentaci Záolší na Horním Slezsku. 

W roku 2014 realizoval svůj první film Český génius, aneb Jára Cimrman v Katovicích, o dva roky později druhý Zbuntowany Śląsk, který se věnuje historii společenských přeměn na Slezsku, zatímco v roce 2018 hraný dokument Pięść i dynamit, pojednávající o účasti Slezanů v občanské válce ve Španělsku. Je zároveň jejich scénáristou a režisérem. 

Hlavními hrdiny knihy Śląsk odzyskany jsou především obyčejní prostí dělníci a rolníci, nejednou s velmi komplikovanými osudy. – Má rozhodně cenu se zabývat také méně známými epizodami z dějin zdejšího společenství. Jedná se totiž o fragmenty jeho historie – domnívá se autor knihy.

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test