Včera získal Mariusz Szczygieł literární cenu Nike za knihu reportáží „Nie ma“, jejichž hlavním tématem je smrt a smutek. Získal také ocenění Nike čtenářů novin ‚Gazeta Wyborcza‘ a Wyborcza.pl.

„Nastal okamžik v mém životě, když jsem začal uvažovat, že nepíšu reportáže pouze pro čtenáře, nepíšu je jen pro hrdinky a pro hrdiny, pro které tyto reportáže také mají nějaký přínos do jejich života, ale že mohu napsat reportáž také pro sebe. Velci spisovatelé beletrie mohou urovnat své záležitosti ve svých románech, jak říkají Češi, ventilovat určité problémy, myslel jsem si, že by to bylo možné udělat také pomocí reportáží,“ řekl po převzetí ceny.

Kniha „Nie ma“ vyšla také v češtině v překladu Hany Stachové. Vydalo ji nakladatelství Dokořán. Ve středu byl její křest. Polský institut v Praze oznamuje, že autor bude příští rok hostem na mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy v hlavním městě České republiky.

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test