PETROVICE U KARVINÉ, GODÓW / Před sto lety, v noci ze 16. na 17. srpna 1919, vypuklo první Slezské povstání. Rozhodnutí bylo učiněno v Petrovicích v hostinci, v místě, kde dnes stojí nové Kulturní centrum. A právě tam a v nedalekém Godowě se budou konat pamětní akce věnované stému výročí povstání.

Zlatým hřebem pátečního programu (16. srpna) v Kulturním centru v Petrovicích u Karviné bude ve 20 hod. koncert pojmenovaný O mój Śląsku (Ach, mé Slezsko) v podání souboru ZPiT Śląsk im. Stanisława Hadyny a vystoupení skupiny SBB.

Doprovodný program začne v 18 hod. Nejdříve se bude konat diskusní panel na téma 1. Slezské povstání ve vizuálním umění, filmu a hudbě, zpřístupněná bude rovněž výstava Śląsk – droga do niepodległej Polski (Slezsko – cesta k nezávislému Polsku). V 19.30 hod. bude odhalená pamětní deska 1. Slezské povstání.

Zhruba kolem 22.30 hod. bude odstartován noční závod Cesta ke svobodě, kterého se může zúčastnit každý zájemce.

V sobotu 17. srpna se akce přesune na polskou stranu, do Godowa na ul. Dworcowa, kde se bojovalo před sto lety, a kde také povstalci umírali. Jejich nejvyšší oběť připomíná pomník před bývalým nádražím.

V 18.30 je na programu společné setkání u táboráku a prezentace výstavy Slezsko – cesta k Nezávislé. V 19. hod. začne rekonstrukce bitvy o Golgotu Godowskou, která byla jednou z prvních bitev 1. Slezského povstání. Následně budou položené květiny pod pomníkem Slezských povstalců.

Ve 20.00 hod. je pro účastníky vzpomínkové akce připraveno multimediální hudební představení v podání skupiny Fanga, Grzegorza Płonki a Józefa Skrzeka.

Třídenní akce skončí v neděli 18. srpna opět v Kulturním centru v Petrovicích, kde v 17 hod. začne promítání filmu „Sól ziemi czarnej v režií Kazimierza Kutze.

Vzpomínková akce se bude konat pod záštitou maršálka Slezského vojvodství Jakuba Chełstowskeho a primátora Świętochłowic Daniela Bergera (ve Świętochłowicích se nachází Muzeum Slezských povstání).

Štítky:

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test