CIESZYN / Ženy hrály při vytváření politického, společenského a kulturního života Cieszyna a celého regionu ne menší roli nežli muži. Jsou však podceňovány, jejich vklad je někdy zapomenut, na což už po mnoho let upozorňuje například historička Władysława Magiera. Teď se situace alespoň trochu změní. Vznikne totiž o nich film.

V multimediálním studiu v Městské knihovně v Cieszyně vznikne filmová kronika žen, tj. 5 animovaných filmů zobrazujících profily místních hrdinek, kterými jsou Zofia Kirkor-Kiedroniowa, Maria Sojkowa, Nina Górniak, Janina Marcinkowa a Stefania Michejdowa. 

Pro realizaci projektu získala Městská knihovna grant v rámci Programu vlastenectví zítřka Muzea polské historie. Filmy budou vytvořeny s účastí dětí a mládeže na workshopech. Knihovna v září zašle školám pozvánky k účasti na projektu. Ty dostanou také polské základní školy v ČR.  Bude vytvořeno 5 skupin, každá z nich bude zodpovědná za jeden film, který vytvoří v rámci multimediálních workshopů. Konzultantem bude Władysława Magiera.

(indi)

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test