ROPICE / Sobota 8. června patřila žákům z Ropice. Na Radovánky – Festyn zvala místní škola, a v programu se předvedli její všichni žáci.  

V roce 2003 se v Ropici spojily dvě základní školy – polská a česká, a od té doby se radovánky konají společné. Přestože polská škola má sedmnáct žáků a i v mateřské škole polsky mluvících dětí není nijak málo, program byl pouze v českém jazyce, což mnohé překvapilo.

Jelikož na scéně vládla pouze čeština, a to i v případě, kdy se na ní objevil i hokejista z mistrovského týmu Oceláři Třinec a nabídl, že bude odpovídat polsky – což mu nebylo dovoleno (prý by byl nutný překladatel), vyvstává otázka, jak se cítily polskojazyčné děti, když viděly a slyšely, že jediný přípustný jazyk na radovánkách dvou škol je pouze jazyk český. To, že oficiálně mohly zatančit na několik polských písniček národnostní faux pas českého vedení školy nijak nezmírnilo.  

(indi)

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test