CIESZYN / Zamecký vrch v Cieszyně se na dva dny, sobotu a neděli 29. a 30. června stal skutečným rájem pro milovníky čaje. Ale nejen čajem žijí ti, kteří zaplnili uličky a trávníky na vrchu. Letošní jedenáctý ročník akce se konal pod heslem „Zero Waste“, což je životní styl, ve kterém se člověk snaží vytvářet co nejméně odpadu.

Hlavním tématem, jak naznačuje název festivalu, je čaj. Jak tradiční, připravovaný různými způsoby, tak i ovocný, bylinný. „V tom není ani gram teiny. Pouze ovoce. Mrazem sušené maliny, okvětní lístky růží, “ vysvětluje Krzysztof matce, která na festival přišla s dcerkou. Protože čajový festival je rodinnou událostí.

Pokud je však někdo tradicionalista a preferuje klasický čaj, našel ho také, a to hned několik různých odrůd. Ale jen ty nejlepší. „V těchto horších odrůdách jsou rozemleté celé keře, včetně hnízda a ptáka, nikdo nesbírá pouze listy,“ varuje před pitím nekvalitních čajů Krzysztof.

U dalšího stolu se můžete podívat na ceremoniál vaření tradičního, černého a zeleného čaje. A samozřejmě i ochutnat. Účastníci festivalu při nákupu vstupenky obdrželi také speciální misku. Není to však tak, že by někdo, kdo si listek nekoupil a nemá v plánu byt na akci dva dny, nemohl ochutnat zde podávané speciality. Návštěvníci festivalu ochutnávají čaje z papírových kelímků.

Podstatu celé akce tvoří atmosféra, která zde vládne. Kromě stánků s čajem byly na Zámeckém vrchu vytvořeny relaxační zóny. Relaxovat jste mohli v houpací síti nebo na připravených sedadlech, nebo přímo na trávníku.

Ale hosté mohli čas trávit také aktivněji. Kromě setkání se zajímavými lidmi se uskutečnily také workshopy, během kterých jste si mohli sami něco vyrobit pod dohledem odborníků. Například nákupní tašky ze starých záclon. Jak je šít, ukázala Miška z čajovny Laja. „Jasně, budu je nosit na ovoce do obchodu,“ říká chlapec, kterému šlo šití dokonce velmi dobře.

(Indi)

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA Kapela Lipka
REKLAMA Uroczysta akademie

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test