ČESKÝ TĚŠÍN, CIESZYN /  29. Mezinárodní divadelní festival Bez hranic, který se konal v obou Těšínech od 1. do 8. června, je za námi. Organizátoři, Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka Oddział Regionalny v Cieszynie a Člověk na hranici v Českém Těšíně, již mohou uvažovat o příštím ročníku, který bude jubilejní.

Mezi devíti vystoupeními soutěžícími o Cenu Zlomené závory, nejvíce hlasů diváků, protože oni rozhodli, kdo vyhraje festival, získaly „Osmyčky“ v podání Městského divadla Brno. Autory scénáře jsou Karel Cón, Stanislav Slovák, Jan Šotkovský, Petr Štěpán a představení režíroval Stanislav Slovák. Jedná se o cestování se skupinou komediantů do hlubin české historie, a to nejen do osmičkových let.

Neméně se publiku líbilo určeno především pro mladého diváka představení „Chłopcy z Placu Broni“ divadla Pinokio z Lodže a cirkusová show s hudbou pražského souboru Cirk La Putyka „Isole“, která obsadila druhé a třetí místo a stala se dalším potvrzením téze, že gusta diváků nejdou vždy ruku v ruce s hodnocením divadelních kritiků.

Představení měla velmi silnou konkurenci, například slavné představení „Wałęsa v Kolonos“ krakovského divadla Teatr Łaźnia Nowa s Jerzym Stuhrem v hlavní roli nebo Euripidovy Trojánky, která režíroval Jan Klata z divadla Teatr Wybrzeże.

Připomeňme si, že se soutěže zúčastnilo také Tango Sławomira Mrożka Polské scény Těšínského divadla v Českém Těšíně v režii Michała Spišáka. Představení se zúčastní také 4. ročníku Soutěže o inscenaci starověkých děl polské literatury Klasyka Żywa.

Kromě soutěže připravili organizátoři pro diváky řadu dalších akcí. Proběhlo setkání s Jerzym Stuhrem, divadelní představení pod širým nebem inspirované poetickou tvorbou T.S. Eliota „Peregrinus“ v podání divadla KTO z Krakova, mohli jste se zúčastnit souboje Hamleta ve virtuálním pražském divadle VR. Konaly se koncerty a výstavy.

Několik doprovodných akcí se konalo v rámci kampaně Impuls 89, což znamená „Třicet let svobody. Třicet let polsko-česko-slovenské spolupráce v oblasti kultury “, m.in. výstavy a setkání aktivistů bývalé polské demokratické opozice, českých disidentů a členů Polsko-česko-slovenské solidarity.

CR

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test