DOLNÍ LUTYNĚ /  V pondělí 29. dubna se na Základní škole s polským vyučováním v Dolní Lutyni konala pamětní akce na počest zakladatelů, učitelů a absolventů této školy, kteří přišli o život během 2. světové války.

Každoročně se v dubnu ve školním vestibulu schází skupina pedagogů, ředitelství školy, studenti, členové Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu a zástupců představenstva Českého sdružení bojovníků za svobodu ve školním vestibulu, aby u pamětní tabule se jmény obětí nacistické okupace, zapálili svíčky, položili květiny a minutou ticha uctili památku padlých.  

Ředitelka školy, Sabina Suchanek, po uvítání hostů připomněla, že se blíží 80. výročí vypuknutí druhé světové války, největší katastrofy, kterou si přivodili lidé sami. A úkolem mládeže je, aby vzpomínka na tyto dny přežila, a aby se již takováto tragédie nikdy neopakovala.

V umělecké části studenti prezentovali příležitostný tematický program, který se skládal z básní a vlasteneckých písní. Všichni účastníci vzpomínkové akce pak společně zazpívali Rotu.

Závěrem Franciszek Gil, očitý svědek krutostí války, bývalý vězeň koncentračních táborů Ravensbrück a Sachsenhausen, a také účastník pochodu smrti, poděkoval vedení školy a učitelskému sboru za zachování tradice setkání u pamětní tabule. Připomněl, že potlačování svobody místních občanů začalo vypuknutím války, ale zejména události z 22. dubna 1940 se vryly do paměti nejen obyvatel Dolní Lutyně, ale i jiných obcí Těšínského Slezska.  

Maria Sztwiertnia

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test