ČESKÝ TĚŠÍN / Každý rok v květnu jedou členové Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu v Českém Těšíně Centrum na několikadenní výlet. Letošní pětidenní eskapáda vedla k polskému Baltskému moři, do Trojměstí.

Jednalo se o cestu autobusem skrz celé Polsko, takže dva dny turisté věnovali na cestu tam a zpět. Kdyby nechyběla část dálnice ve středu země, mezi Pyrzowicemi a Piotrkowem Trybunalským, k tomu cesta centrem Częstochowy, na cestě zpět nečekaná, kvůli nehodě na hlavní dopravní tepně, zácpa v blízkosti Siewierze, mohla by se výrazně zkrátit doba cestování.

Z oken autobusu turisté  obdivovali měnící se krajiny, zemědělské a průmyslové oblasti, města a vesnice, různé budovy, rodinné domy, pole často žlutá rozkvetlé řepky, prostě rovinaté Polsko, protkané širokou Vislou.

Vedoucím výletu, který trval od 13. do 17. května, byla předsedkyně MS PZKO Český Těšín-Centrum Małgorzata Rakowska. Program připravil Zygmunt Rakowski, který tentokrát sledoval jeho průběh z domova. Také někteří pravidelní turisté letos ze zdravotních důvodů nejeli a proto zbylo několik volných míst. Nabídku tak mohly využít i osoby, které nejsou členy českotěšínské skupiny PZKO.

Cizí chválíte, své neznáte – připomněli si někteří turisté polské přísloví, když obdivovali Trojměsto, navštěvovali památky a muzea, hleděli sentimentálně na polské moře a vzpomínali své vlastní dovolené na jihu Evropy, horké, ale bez toho třesu srdce. Všichni se shodli, že stalo zato jet na tento výlet, navzdory pronikavému chladu, hlavně kvůli nárazovému větru. V té době bylo v našem regionu deštivé počasí, turistům u moře svítilo slunce.

Na programu byla prohlídka s průvodcem poloostrova Westerplatte, pevnosti Wisłoujście, starého města Gdaňsk, která trvala celý druhý den cesty. Na čtvrtý den byla proto plánována návštěva Muzea druhé světové války a Evropského centra solidarity v Gdaňsku. Třetí den si turisté vychutnali varhanní koncert v bazilice Oliwa, navštívili Lesní operu v Sopotech, molo a promenádu. Překvapením byla plavba po přístavu v Gdyni pirátskou loďkou Dragon.

Turisté také jeli i mimo Trojměsto, Kašubskou cestou přes Kartuzy dojeli do Centra pro vzdělání a propagaci Kašubské oblasti, navštívili skansen v Szymbarku, kde stojí Dům Sybiráka, dům na hlavě, nejdelší prkno světa, nejdelší stůl a mnoho jiných zajímavých míst. Skanzen navštíví také žáci sedmých tříd z našich polských škol, kteří tráví čas u polského moře vždy v září. Cestou zpět navštívili turisté z Českého Těšína Pelplin a jeho katedrální baziliku a Diecézní muzeum s „Gutenbergovou biblí“.

Více podrobností v reportáži v červnovém „Zwrotu“.

CR

Komentáře

Čtěte také


Gorol

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test