KARVINÁ / Na Den Polska zvou harceře z Karviné. Důvodem jeho pořádání je Den vlajky slavený v Polsku 2. května. Ve stejný den se také slaví Den Polonie a Poláků za hranicemi. O den později, tedy 3. května slaví v Polsku Den Ústavy 3. května (Konstytucji 3 Maja).

Den Polska bude pořádán poprvé. Akce se bude konat v pátek 10. května od 15 do 17 hod. v budově Polské základní školy v Karviné-Fryštátě. Ve škole mají totiž své sídlo pořadatelé akce – 2. Karvinský harceřský oddíl Velká medvědice (2. Karwińskiej Drużyny Harcerskiej Wielka Niedźwiedzica).

Na programu je přednáška Ireny French o Těšínském Knížectví. Vojenský veterán Janusz Kamocki bude vyprávět o životě, harcerstvu a etnografickém výzkumu na Zaolší. Karol Kaźmierczak (portál kresy.pl) se zaměří na Poláky žijící na východě, Tomasz Greniuch (IPN) pak na vojáky, kterým velel kapitán Henryk Flamego „Bartek”, jež se narodil ve Fryštátu.

Členové oddílu Velká medvědice pak budou informovat o harcerstvu na českém Těšínském Slezsku včetně Karviné. Připravili rovněž kvíz o Zaolší. K zakoupení budou vlajky a zajímavé knižní publikace. Nebude chybět i občerstvení.

 

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test