V dubnu se v celé České republice konají zápisy do prvních tříd základních škol. Ve školách s polským jazykem vyučovacím tomu není jinak. Zápisy se konaly v úterý 2. dubna v Neborech a Albrechticích, nejpozději se budou konat v Mostech u Jablunkova – 26. dubna, den předtím v Bystřici. Kdy přesně se zápisy v té či oné škole konají, určuje škola sama. 

Při návštěvě školy v Neborech jsme u vstupního pohovoru do první třídy zastihli Elu. Budoucí prvňačka bez problému naskládala krabice s čísly, skvěle si vedla při kreslení, zapamatování předmětů, nalezení rozdílů mezi obrázky apod. Byla poslední z šesti dětí, které k zápisům do školy v Neborech přišly. Všechny byly přijaté.

Učitelka Lidie Rucka sleduje vzestupný trend v počtu žáků. Optimisticky vypadá i počet dětí v mateřské škole, rodiče totiž nejčastěji dítě, které chodilo do polské mateřinky, zapisují do základní školy s polským jazykem vyučovacím. Zda tato vzestupná tendence je výsledkem baby boomu anebo vyplývá z rozhodnutí rodičů, těžko říct.

Marka a Annu Tomanek, kteří přišli dceru zapsat do školy, otázka, proč právě do polské, překvapila. „Sám jsem chodil do polské školy, přesněji řečeno do té samé, do které zapisuji dceru. Máme polskou národnost a chceme, aby naše děti polskou školu navštěvovaly,“ sdělil Tomanek.  

Třída v Neborech je součástí školy v Ropici. Jeden rok se zápisy konají do školy v Neborech, druhý rok do školy v Ropici. Žák se učí ve škole, do které byl zapsán, až do páté třídy. Školní družina je společná – ve škole v Ropici.  

Časový harmonogram zápisů do všech polských škol najdete na webových stránkách českotěšínského Pedagogického centra pro polské národnostní školství. 

(indi)

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA Kapela Lipka
REKLAMA Uroczysta akademie

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test